Konferencja prasowa

i

Autor: UM Katowice

Nauka na wyciągnięcie ręki - to już za kilka lat w Sieciowy Centrum Nauki w Katowicach

2022-06-30 17:51

Władze Katowic i 7 działających w tym mieście państwowych uczelni ogłosiły w trakcie trwającego w mieście Światowego Forum Miejskiego koncepcję stworzenia Sieciowego Centrum Nauki. Pierwsza łopata pod jego budowę ma zostać wbita w 2024 roku.

- To będzie szlak nauki, każdy gość czy mieszkaniec będzie mógł zobaczyć, co ciekawego dzieje się na uczelni, czym zajmują się naukowcy - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Idea jest prosta - chcemy zsieciować uczelnie, których mamy siedem w centrum miasta, w jeden duży projekt dostępny dla zwiedzającego - mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. 

W przeciwieństwie do tego co znamy z warszawskiego Kopernika, w Sieciowym Centrum Nauki nie tylko będziemy mogli dotknąć eksponatów, ale też zobaczyć "na żywo" pracę i dorobek naukowców i wykonać doświadczenia w prawdziwym laboratorium.

- Wyobraźmy sobie nowy budynek uczelniany w którym pracują studenci na ćwiczeniach, a nad nimi galeria ludzi, którzy mogą zobaczyć jak to wygląda, a potem sami spróbować w laboratorium takiej czynności - dodaje Bojarun. 

- Naszą misją i rola jest uczynić naukę i edukację pożyteczną. Ta inicjatywa pozwoli przekształcić śródmieście Katowic. Sieciowe Centrum Nauki da szansę na obserwowanie nauki dziejącej się - mówi Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek.

Koncepcja budowy w Katowicach centrum nauki pojawiła się już kilka lat temu. Jednak zmiana formy, to jak przyznaje rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek efekt "pewnego impasu inwestycyjnego".

-Sieciowe Centrum Nauki zaoferuje ciekawą i różnorodną ofertę, która przyciągnie wielu zainteresowanych. Dowodem na to jest ogromne zainteresowanie dorocznym Śląskim Festiwalem Nauki - dodaje prof. Koziołek.

Kompleks budynków Sieciowego Centrum Nauki ma być zlokalizowany w centrum Katowic, w okolicach rzeki Rawy. Według prezydenta Marcina Krupy, budowa powinna się rozpocząć w 2024 roku. 

Data rozpoczęcia budowy Sieciowego Centrum Nauki nie jest przypadkowa.

Katowice, jako pierwszy w historii ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej, otrzymały w ubiegłym roku tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Z tego powodu przez cały 2024 rok w stolicy Górnego Śląska odbywać się będzie szereg wydarzeń i konferencji naukowych, w których uczestniczyć będą naukowcy, politycy i przedsiębiorcy z całego świata.