20 czerwca po raz pierwszy w historii obchodzimy Narodowe Święto Powstań Śląskich.
Ten dzień ma oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli za śląską ojczyznę - mówi Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. O to święto walczyliśmy kilka lat, jest to święto, które było marzeniem wielu Ślązaków przez pokolenia. Mam nadzieję, że już w kolejnych latach to będzie stały element naszej historii, obchodów rocznicowych (...) które upamiętniają tamte działania - dodaje.
Podczas obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich w gmachu Sejmiku Województwa Śląskiego m.in odsłonięto tablicę upamiętniającą. Dzięki wydarzeniom sprzed 100 lat Górny Śląsk stał się podstawą rozwoju gospodarczego w Polsce.
Dla pamięci tych bohaterów, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę, a w tej części Górnego Śląska również o to, by móc mówić w języku polskim, żeby żyć kulturą polską - o to właśnie te trzy powstania wybuchały. Kwintesencją było przyłączenie tej części do Rzeczypospolitej - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Na tablicy upamiętniającą 100. rocznicę przywrócenia Górnego Śląska do Polski jest napisane: "W stulecie powrotu Śląska do Polski, bohaterskim powstańcom, obrońcom ojczyzny dla upamiętnienia ich męstwa i ofiarności w walce o niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej hołd składają: marszałek województwa śląskiego, Sejmik Województwa Śląskiego VI kadencji".