Najwyżej położona wieś w Polsce leży w Małopolsce
Mianem najwyżej położonej wsi w Polsce może poszczycić się podhalańskie sołectwo Ząb. Leży ono na wysokości 1013 m n.p.m.
Wieś Ząb na Podhalu może pochwalić się długą historią, której początki sięgają XVII wieku. Ząb założono w 1620 roku, na podstawie aktu wydanego przez starostę nowotarskiego – podaje gmina Poronin.
Gmina wówczas nazywała się Zubsuche i liczyła 2451 mieszkańców. Wieś Ząb rozsławili również sami jej mieszkańcy. To właśnie tam wychował się i zamieszkał trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch. W Zębie (ówcześnie Zubsuche) urodzili się również biegacz narciarski, złoty medalista MŚ z Lahti w 1978 roku, Józef Łuszczek, a także skoczek narciarski Stanisław Bobak.
Gdzie leży najwyżej położona wieś w woj. śląskim?
Najwyżej położoną wsią w Śląskiem jest Koniaków, którego wysokość określa się na 760 m n.p.m. Większość zabudowań leży tutaj pomiędzy 700 a 800 m n.p.m., a z wierzchołka Ochodzitej, najwyższego punktu wsi (896 m n.p.m.), w pogodny dzień widać Beskid Śląski i Żywiecki, Tatry oraz Małą Fatrę po słowackiej stronie granicy.
Jednak choć Koniaków jest najwyżej położoną miejscowością w naszym regionie, to zasłynął z zupełnie innego powodu. W tej maleńkiej miejscowości (zamieszkuje ją 3579 osób) od ponad stu lat ręcznie szydełkowane są ubrania i ozdoby z koronki.
Koronczarska tradycja z Koniakowa sięga początków XX wieku. Wyjątkowość Koronek Koniakowskich polega na niestosowaniu wzorników. Dzięki temu, każdy projekt jest unikatowy i wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem, a jego forma oraz mnogość elementów zależy wyłącznie od wyobraźni koronkarki - czytamy na stronie Centrum Koronki Koniakowskiej.
Warto podkreślić, że ten sposób szydełkowania nie jest stosowany w żadnym innym miejscu na świecie, a tradycja ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Zobaczcie zdjęcia muzeum i jego wyrobów w galerii.