Mural z okazji 500-lecia Tarnowskich Gór gotowy

i

Autor: UM w Tarnowskich Górach

Kutura

Największy na Górnym Śląsku mural powstał w Tarnowskich Górach. Namalowano go z powodu wyjątkowej okazji

2025-04-09 9:20

Niemal 120-metrowe malowidło zdobi już śródmieście Tarnowskich Gór. 9 kwietnia z parkingu przy nowo powstałym centrum przesiadkowym zniknęły rusztowania. Odtąd mural będzie przypominał mieszkańcom historię Tarnowskich Gór, gdyż m.in. zaczyna się od legendy o chłopie zwanym Rybką.

Z jakiej okazji powstał największy na Górnym Śląsku mural?

17 marca rozpoczął się proces powstawania niemal 120-metrowego muralu. Przedstawiciele miasta z okazji nadchodzącego 500-lecia Tarnowskich Gór (rocznica obchodzona będzie w 2026 roku) postanowili upamiętnić okrągłą okazję niezapomnianym akcentem. Na budynku mieszczącym się przy parkingu nowego centrum przesiadkowego namalowano malowidło przedstawiające w skrócie historię miasta Gwarków.

Mural ma dokładnie 119 metrów, podzielony jest na cztery części, a w najwyższym punkcie mierzy 9,6 metra wysokości, w najniższym zaś "zaledwie" 4 metry.

Autorka projektu muralu wybrana została w kilkuetapowym konkursie. Zwycięską pracę wskazała suma głosów internautów oraz członków komisji. Wyniki ogłoszono w kwietniu 2024 roku. Zwycięzcą została Karolina Fabia.

To ogromny zaszczyt móc wnieść swój wkład w upamiętnienie tak ważnej rocznicy dla Tarnowskich Gór. Jestem głęboko zainspirowana historią miasta Gwarków i mam nadzieję, że mój mural będzie stanowił nie tylko ozdobę, ale także inspirację dla mieszkańców i turystów odwiedzających to piękne miasto. (...) Konkurs na wykonanie projektu dla Tarnowskich Gór szczególnie przykuł moją uwagę, ze względu na zaskakująco bogate tło historyczne i działalność tego miasta Na początku ogromny rozmiar ściany wydawał się kłopotliwy, ale wraz z doczytywaniem coraz to nowszych informacji z historii TG, zaczynałam się bać, że jeszcze braknie miejsca! Projekt na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę kolorami  i w swojej formie czy przekazie, początkowo może wydawać się nieoczywisty - opowiadała o swoim projekcie Karolina Fabia.

Zobaczcie, jak prezentuje się mural w galerii.

Co przedstawia nowy mural w centrum Tarnowskich Gór?

Mural, który powstał z okazji 500-lecia, ma przypominać mieszkańcom historię Tarnowskich Gór. Nie brakuje na nim historycznych nawiązań, ale także legend, które krążą o mieście Gwarków.

Pierwszy segment muralu jest inspirowany najstarszą historią miasta, jego genezą związaną z kruszcami wydobywanymi z ziemi, gorami i legendą o chłopie Rybce; „Tarnowskie Góry zawdzięczają swoje istnienie bogactwom ziemi: rudom ołowiu, srebra, cynku i żelaza. Legenda mówi, że pierwsza bryłkę kruszcu srebronośnego wyorał chłop Rybka ok. 1490 r. Zaczęli tu wtedy przybywać osadnicy, powstały pierwsze osady górnicze. Na gruntach wsi Tarnowice powstają „gory” (po staropolsku) czyli kopalnie – stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry” - opisuje autorka.

Druga część muralu opowiada o dalszych losach miasta - nadaniu praw miejskich, herbu oraz Ordunku Gornego – przywileju nadanego przez Jana II Dobrego oraz margrabiego Jerzego Fryderyka von Ansbacha jak i nadania przez ostatniego herbu miasta.

Trzeci segment skupia się na XVIII i XIX wieku – rozwoju miasta Tarnowskie Góry; powstaniu rządowej kopalni i huty Fryderyk, sprowadzeniu maszyny parowej, założeniu nowych fabryk oraz wodociągów miejskich. W prawej części widać również Bramę Gwarków.

Ostatni segment muralu rozpoczyna Dzwonnica Gwarkowska oraz tunele kopalni. Dalej widać węzeł kolejowy, dworzec oraz inne charakterystyczne kamienice związane z historią miasta Tarnowskie Góry. - W tej części pojawia się również nacisk na ekologiczne aspekty miasta jak innowacyjne odprowadzanie i gospodarowanie wodami podziemnymi, ścieżki rowerowe. Mural kończy się upamiętnieniem UNESCO, zabytkową kopalnią srebra oraz logo miasta - dodaje autorka.

Źródło: UM w Tarnowskich Górach

Śląsk Radio ESKA Google News