1. Baraż między Polską a Szwecją o awans do Mistrzostw Świata
29 marca 2022 roku Stadion Śląski w Chorzowie po raz kolejny był świadkiem historycznych wydarzeń dla polskiego futbolu. Na legendarnym obiekcie odbył się barażowy mecz między Polską a Szwecją, którego stawką był awans na odbywający się w Katarze Mundial. Biało-Czerwoni niesieni dopingiem 54 tysięcy kibiców nie pozostawili złudzeń i zwyciężyli 2:0 po golach Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego. Zgromadzeni na stadionie fani wpadli euforie.
Co było dalej dobrze pamiętamy. Z jednej strony reprezentacja Polski po raz pierwszy od 36 lat wyszła z grupy na Mistrzostwach Świata, z drugiej natomiast skrajnie defensywny styl Biało-Czerwonych spotkał się ze sporą krytyką w całym kraju. Dodajmy do tego jeszcze "aferę premiową" a otrzymamy gotowy przepis na katastrofę. Po mundialu pracę stracił Czesław Michniewicz, a atmosferę panującą obecnie wokół kadry ciężko uznać za optymalną. Nie zmienia to jednak faktu, że wygrany baraż ze Szwecją jest jednym z najprzyjemniejszych wspomnień dla kibiców w naszym kraju.
2. Finał Mistrzostw Świata w Siatkówce w katowickim Spodku
W dniach 26 sierpnia - 11 września w Polsce i Słowenii odbywały się Mistrzostwa Świata w Siatkówce. Nasi reprezentacji szli jak przez turniej jak burza i 11 września zagrali w rozgrywany w Spodku finale imprezy, gdzie zmierzyli się z Włochami. Apetyty były spore, gdyż Biało-Czerwoni przystępowali do drugiej z rzędu obrony tytułu (Polacy wygrali mistrzostwa w 2014 i 2018 roku). Mimo dobrego początku spotkania i zdobycia premierowej partii, Polacy musieli uznać wyższość Włochów, ulegając swoim rywalom 1:3.
Sam awans do finału należy uznać za wielki sukces naszej reprezentacji, która w trakcie imprezy przechodziła rewolucję kadrową, a w mistrzostwach z powodu kontuzji nie zagrał największy gwiazdor kadry Wilfredo Leon. Kibice na długo zapamiętają niezwykle emocjonujące starcia Polaków w fazie pucharowej - zarówno w ćwierćfinale z USA, jak i w półfinale z Brazylią Biało-Czerwoni pieczętowali swoje zwycięstwo dopiero w tie-breaku.
3. Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim
W sierpniu 2022 roku prestiżowa lekkoatletyczna Diamentowa Liga po raz pierwszy w historii gościła na Stadionie Śląskim. Po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni. W grudniu br. potwierdzono, że rywalizacja w ramach Diamentowej Ligii w Kotle Czarownic będzie odbywała się przez kolejne 5 lat.
Stadion Śląski będzie gościł Diamentową Ligę w sezonach 2023-2027. To jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń w lekkoatletyce, które wśród kibiców ma podobny status do wyścigów F1, tenisowych Wielkich Szlemów i meczów piłkarskiej Ligi Mistrzów. Przyszłoroczny mityng na stadionie Śląskim odbędzie się 16 lipca.
4. Fenomen Rakowa Częstochowa
Rok 2022 w klubowej piłce nożnej należał do Rakowa Częstochowa. Czerwono-Niebiescy zostali wicemistrzami Polski, ostatecznie przegrywając rywalizację z Lechem Poznań. Klub z Częstochowy zdobył też Puchar i Superpuchar Polski. Raków otarł się o grę w europejskich pucharach, przegrywając w ostatniej fazie eliminacji do Ligii Konferencji Europy z silną Slavią Praga. Osiągnięcia śląskiego klubu robią jeszcze większe wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę, że Raków w piłkarskiej Ekstraklasie występuje dopiero od sezonu 2019/2020.
Pierwszy sezon Rakowa na najwyższym szczeblu rozrywkowym zakończył na 10 miejscu. W kolejnych latach było znacznie lepiej, a drużyna z Częstochowy dwukrotnie została wicemistrzem kraju. Wydają się być również murowanym faworytem do zgarnięcia trofeum w sezonie 2022/2023 - na ten moment przewodzą stawce z bezpieczną, 8-punktową przewagą nad drugą Legią Warszawa.
Co decyduje o fenomenie Rakowa? Za głównego ojca sukcesu drużyny uważa się trenera Marka Papszuna, który pracuje z klubem od sezonu 2015/2016. Stabilna sytuacja wewnątrz klubu, dobrze przeprowadzane transfery i odpowiednie zaplecze finansowe sprawiają, że Raków Częstochowa w najbliższych latach może zostać najsilniejszym zespołem Ekstraklasy.
5. Reprezentacja Polski w hokeju awansowała na zaplecze światowej Elity
Rok 2022 drugi z pewnością miło będą też wspominać miłośnicy hokeja. Reprezentacja Polski zwyciężyła podczas rozgrywanych w Polsce Mistrzostw Świata Dywizji IB. Dzięki temu zwycięstwu Polacy awansowali do Dywizji 1A, co oznacza, że w przyszłym roku będą walczyć o awans do Elity, w której występują najsilniejsze reprezentacje na świecie.
Turniej na lodowisku w Tychach odbywał się w dniach 26 kwietnia-1 maja. Rywalami naszych hokeistów były Japonia, Ukraina, Serbia i Estonia. Rywalizacja odbywała się zgodnie z systemem "każdy z każdym". Najlepsza drużyna miała awansować do Dywizji 1A, a najgorsza spaść do Dywizji II. Kluczowym meczem w kontekście awansu Polski było kończące turniej spotkanie z Japonią. Obie drużyny przystępowały do rywalizacji z kompletem zwycięstw i stoczyły ze sobą bezpośredni bój o awans. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła Polska, pokonując reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni 2:0.
Zwycięstwo Polaków sprawiło, że w 2023 roku nasza reprezentacja powalczy o awans do światowej Elity. Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata Dywizji 1A odbędą się w brytyjskim Nottingham w dniach 29 kwietnia - 5 maja. Rywalami Polaków będą zespoły z Korei Południowej, Litwy, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Włoch.
6. Zwolnienie Waldemara Fornalika z Piasta Gliwice
Pod koniec października społecznością piłkarską wstrząsnęła wiadomość o zwolnieniu Waldemara Fornalika z posady trenera Piasta Gliwice. Były selekcjoner reprezentacji Polski pracował z "Piastunkami" od 19 września 2017 roku. A spędzić 5 lat w Ekstraklasie, gdzie roszady trenerów są czymś na porządku dziennym, to naprawdę spory wyczyn. Jak wyliczył serwis EkstraStats, Waldemar Fornalik prowadził Piasta w 180 meczach ligowych z rzędu. To najlepszy wynik w historii ligi.
Ale dość już statystyk. Zobaczmy jak pod wodzą Fornalika radziły sobie "Piastunki". W sezonie 2017/2018 Piast walczył o utrzymanie i ostatecznie skończył rozgrywki na 14 miejscu. Rok później drużyna sięgnęła po sensacyjne mistrzostwo Polski, a dobrą i równą formę potwierdziła w 3 kolejnych sezonach, zajmując odpowiednio 3,5 i 6 miejsce.
Początek obecnego sezonu w wykonaniu Piasta był jednak słaby, co wpłynęło na decyzję o zwolnieniu utytułowanego trenera. W momencie ogłoszenia decyzji drużyna z Gliwic zajmowała 15 miejsce. Nowym trenerem "Piastunek" został Aleksandar Vuković. Zmiana póki co nie wpłynęła znacząco na wyniki - Piast znajduje się obecnie na 16 pozycji, otwierając strefę spadkową.Z kolei rozłąka Waldemara Fornalika z futbolem trwała bardzo krótko, a dawny selekcjoner kadry pod koniec listopada związał się z Zagłębiem Lubin.
7. Jan Błachowicz walczył o odzyskanie pasa UFC
W grudniu 2022 roku jeden z najlepszych polskich zawodników MMA niespodziewanie stanął przed szansą na odzyskanie pasa UFC w kategorii półciężkiej. "Cieszyński Książę" wszedł na szczyt rankingu UFC we wrześniu 2020 roku, pokonując Dominicka Reyesa. W marcu kolejnego roku obronił tytuł rozprawiając się z Israelem Adesanyą, jednak w październiku 2021 przegrał z doświadczonym Gloverem Teixeirą.
10 grudnia 2022 Błachowicz walczył z Magomiedem Ankalajewem. Starcie pierwotnie miało być eliminatorem do walki o pas, jednak ówczesny mistrz kategorii półciężkiej, Jiri Prochazka doznał poważnej kontuzji, przez co zdecydował się zwakatować swój tytuł na trzy tygodnie przed planowanym starciem z pogromcą Błachowicza, Teixeirą. Doświadczony Brazylijczyk nie wyraził zainteresowania zmianą rywala, przez co walka Błachowicz z Ankalajewem miała wyłonić nowego mistrza.
Niestety, Polak nie wykorzystał swojej szansy. Starcie z Ankalajewem zakończyło się remisem, a tytuł mistrza UFC w kategorii półciężkiej pozostał nieobsadzony.
8. GKS Katowice po 52 latach wrócił na szczyt w hokeju
Z sentymentem 2022 rok będą również wspominać kibice hokejowej sekcji GKS-u Katowice. Drużyna zdobyła swój siódmy w historii tytuł mistrza Polski. Tegoroczne zwycięstwo smakuje jednak wyjątkowo, gdyż Katowiczanie ostatni raz triumfowali 52 lata temu!
Rozgrywki Polskiej Ligi Hokeja podzielone są na dwa części. Na początku odbywa się faza zasadnicza, w której drużyny rywalizują w systemie "każdy z każdym". Po jej zakończeniu rozpoczyna się faza play-off. Bierze w nich udział 8 zespołów, a pary ćwierćfinałowe są wyłaniane na podstawie rankingu z części zasadniczej. Rywalizacja w Play-Offach odbywa się do czterech wygranych meczów.
Fazę zasadniczą sezonu na szczycie tabeli zakończył GKS Katowice, wygrywając 26 z 40 spotkań. Swoją dobrą formę drużyna z Katowic potwierdziła w play-offach, pozostawiając w pokonanym boju Zagłębie Sosnowiec i GKS Tychy. W finale GKS Katowice rozbił Unię Oświęcim, wygrywając 4:0 w meczach i 8 kwietnia po raz pierwszy od ponad półwiecza zasiadł na tronie mistrza Polski.
9. Zaksa Kędzierzyn-Koźle zmorą Jastrzębskiego Węgla
Sezon 2021/2022 przyniósł wiele emocji kibicom siatkówki. Chociaż uwagę fanów tego sportu skradły odbywające się w Polsce Mistrzostwa Świata, mocnych wrażeń dostarczył również rozgrywający się w Polsce sezon ligowy. A w nim Jastrzębski Węgiel znów walczył o najwyższe cele.
Pomarańczowi przystępowali do poprzedniego sezonu z zamiarem obrony tytułu mistrza Polski. I rzeczywiście, liczyli się w walce o zwycięstwo do samego końca, jednak w rozgrywanym w maju finale PlusLigi ulegli Zaksie Kędzierzyn-Koźle. Wcześniej drużyny te rywalizowały ze sobą również w półfinale siatkarskiej Ligi Mistrzów, gdzie także triumfowali zawodnicy z województwa opolskiego. Jastrzębski Węgiel awansował też do finału Pucharu Polski, gdzie zmierzył się... z Zaksą, która także tym razem nie pozostawiła złudzeń rywalom ze Śląska.
Po 17 kolejkach Plusligi w sezonie 2022/2023 Jastrzębski Węgiel zajmuje 3 miejsce, tracąc po 2 pkt. do liderujących Asseco Resovii Rzeszów i Aluronu CMC Warty Zawiercie
10. Mistrzostwa Polski w Wiśle
Na zakończeniu naszego przeglądu chcemy przypomnieć najświeższe wydarzenie. 22 grudnia w Wiśle odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Zawody wygrał Kamil Stoch, a podium uzupełnili dwaj zawodnicy urodzeni w Cieszynie - drugie miejsce zajął Piotr Żyła (do Stocha stracił zaledwie 0,5 pkt!), a trzecia lokata przypadła w udziale Pawłowi Wąskowi.
Przy okazji warto też przyjrzeć się dokonaniom najlepszych polskich skoczków w 2022 roku. Poprzedni sezon był wyjątkowy trudny dla naszej kadry. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w Pucharze Świata sezonu 2021/2022 był Piotr Żyła, który ostatecznie zajął 14 miejsce w stawce. Jednym z niewielu jasnych punktów rywalizacji był niespodziewanie wywalczony przez Dawida Kubackiego brąz podczas konkursu olimpijskiego. W trwającym obecnie sezonie wygląda to jednak zupełnie inaczej - w klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Kubacki, a wysokie 5. miejsce zajmuje Żyła. Pozostaje mieć nadzieję, że nasi skoczkowie potwierdzą wysoką formę podczas trwającego właśnie Turnieju Czterech Skoczni.