Województwo śląskie zielenią stoi
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,1 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Terenów zielonych również nie brakuje w województwie śląskim. Jak podał w marcu 2025 roku Urząd Statystyczny w Katowicach, Prawie 1/3 powierzchni woj. śląskiego to lasy. Dzięki czemu nasz region plasuje się na 5 lokacie wśród wszystkich województw Polski.
Wskaźnik lesistości w 2023 r. wyniósł 32,2%. Wśród lasów liściastych największą powierzchnię zajmowały buki (33,8%), natomiast wśród lasów iglastych sosna (76,4%) - poinformował katowicki urząd statystyczny w mediach społecznościowych.
Polecany artykuł:
Najpiękniejsze parki w Śląskiem. Powinny nosić miano wizytówek miast
Jednak w województwie śląskim zielone tereny to nie tylko lasy. Praktycznie w każdym mieście naszego regionu znaleźć można oazę wśród miejskiego zgiełku, czyli... park.
W Śląskiem największym parkiem jest Park Śląski, który zajmuje ponad 520-hektarów aglomeracji. Na jego terenie można znaleźć nie tylko malownicze ścieżki spacerowe, ale również wiele innych ciekawych atrakcji, w tym:
- Planetarium Śląskie (największe i najstarsze w Polsce),
- Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny",
- Śląski Ogród Zoologiczny,
- Stadion Śląski,
- Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko (największe w Polsce)
- Rosarium.
Choć Park Śląski jest najbardziej znanym zielonym terenem, to w naszym regionie aż roi się od innych pięknych parków. Zapytaliśmy chat GPT, które inne parki powinny nosić miano najpiękniejszych. Sprawdźcie to zestawienie w galerii poniżej.
