Najniższy wiadukt w Polsce znajduje się w Sosnowcu

i

Autor: Mapy Google

Turystyka

To najniższy wiadukt w Polsce. Trudno pod nim przejechać nawet Maluchem

2025-02-20 17:01

Województwo śląskie skrywa prawdziwą perełkę turystyczną. Mowa o najniższym wiadukcie w Polsce, który de facto jest mostem. Obiekt ten został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i obecnie stanowi prawdziwe wyzwanie dla kierowców - nie wszystkie pojazdy są w stanie pod nim przejechać. Gdzie znajduje się ten słynny wiadukt?

Najniższy wiadukt w Polsce - gdzie się znajduje?

Przeglądając listę turystycznych perełek województwa śląskiego można natknąć się na wiele ciekawych obiektów. Pośród prawdziwych cudów, takich jak Kopalnia Guido, Zamek w Ogrodzieńcu, Tyskie Browary Książce czy też Sztolnia Królowa Luiza, można natknąć się na niecodzienną atrakcję turystyczną.

W Sosnowcu przy ulicy Generała Franciszka Kleeberga znajduje się najniższy wiadukt w Polsce. Co ciekawe, obiekt ten zakwalifikowany został jako atrakcja turystyczna i przy ponad 60. recenzjach ma ocenę 4,6 na 5. Czym wyróżnia się ten wyjątkowy wiadukt?

"Rzeczywiście bardzo niski wiadukt, przejeżdżają pod nim głównie mieszkańcy małego osiedla domków oraz zapewne miłośnicy wyjątkowych obiektów budowlanych. Nie sposób przejść pod nim wyprostowanym", "Polecam. Można zrobić w pieluchę przejeżdżając", "Ciekawe miejsce, warto się tu przejechać, na rowerze ledwo co da się zmieścić, musiałem się praktycznie na nim położyć" - czytamy w recenzjach.

Odwiedzający tą wyjątkową atrakcję turystyczną dzielą się też informacjami, które samochody przejadą bezpiecznie pod wiaduktem. - "BMW e87 przechodzi z płetwa zamiast anteny zostaje zapasu z 5cm", "Punto przejedzie, pochylony rowerzysta też da radę", "Pod mostkiem można było dojechać maluchem 126p" - przechwalają się internauci.

Wysokość przejazdu pod wiaduktem wynosi dokładnie 152 centymetry i 2 milimetry, co oznacza, że przeciętny mieszkaniec Sosnowca, nie przejdzie pod nim wyprostowany.

Zobaczcie zdjęcia tej nietypowej atrakcji turystycznej w Sosnowcu.

Historia słynnego wiaduktu w Sosnowcu

Najniższy obecnie wiadukt w Polsce powstał prawdopodobnie w XIX wieku, choć na mapach można go znaleźć dopiero od 1913 roku. Obiekt ten, który przez PKP PLK uznawany jest za most, został wybudowany na potrzeby Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Miała ona zapewnić ciągłość ruchu pasażerskiego po całej Polsce.

W związku z tym, pierwszym połączeniem obu linii była odnoga ze Strzemieszyc do Maczek. Dzięki temu dworzec w Gołonogu stał się dworcem przesiadkowym, na którym można się było przesiąść jadąc z Wiednia do Petersburga.

Kolejne odnogi kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej rozbudowano pod koniec XIX wieku. "Nitka" prowadząca do Sosnowca została wybudowana z myślą o transporcie węgla oraz innych surowców mineralnych. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" odnoga, na drodze której znajduje się wspomniany wiadukt, została oddana do użytku w roku 1887.

Co ciekawe, przejazd pod wiaduktem był wyższy o kilkadziesiąt centymetrów. Na początku jego istnienia swobodnie przejeżdżał pod nim wóz ciągnięty przez konia. Szacuje się, że  przejazd miał wysokość około 180 centymetrów, obecnie jest to nieco ponad 152 centymetry.

Aktualnie wiadukt znajduje się na liniach kolejowych 171 i 62, między stacją Sosnowiec Dańdówka a przystankiem Sosnowiec Porąbka. Pod mostem znajduje się kanał rurowy i poprowadzono tam rurociąg, a kanał zabezpieczony jest płytami. 

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: