Najlepsze miasta do życia w woj. śląskim 2024. Zaskakujący lider. Sosnowiec na drugim biegunie

i

Autor: Archiwum Najlepsze miasta do życia w woj. śląskim 2024. Zaskakujący lider. Sosnowiec na drugim biegunie

Ranking

Najlepsze miasta do życia w woj. śląskim 2024. Liderem miasto mniejsze od warszawskiego Mokotowa

Autor bloga Kartografia Ekstremalna Szymon Pifczyk stworzył swój autorski ranking polskich miast najlepszych do życia. Pod lupę wziął wszystkie te, które mają minimum 100 tys. mieszkańców. Miasta województwa śląskiego są w czołówce ogólnopolskiego rankingu, a jedno z nich jest na 3. miejscu i - co zaskoczy wszystkich, nie są to w ogóle Katowice, a miasto, którego prawdopodobnie nikt nie wziął pod uwagę.

Najlepsze miasta do życia na Śląsku 2024. Zaskakujący ranking

Kartografia Ekstremalna do blog internetowy, który na co dzień w przystępny sposób zajmuje się m.in. tematyką demografii w Polsce czy rozwojem gospodarczym. Jego autorem jest Szymon Pifczyk, który zajął się tematem najlepszych miast do życia w Polsce. Jego opracowanie jest odpowiedzią na zestawienie, które niedawno przygotował portal Business Insider. 

W rankingu na blogu Kartografia Ekstremalna na 37 miast znalazły się miasta z województwa śląskiego. Oto jak wypadły w zestawieniu przygotowanym przez Szymona Pifczyka. 

TOP 11 Najlepszych miast do życia w województwie śląskim 2024 

W ostatnich tygodniach w mediach szerokim echem odbiło się ogłoszenie wyników drugiej edycji rankingu najlepszych miast do życia według Business Insidera. Wygrał Olsztyn, przed Lublinem, a wyniki są zupełnie inne niż w ubiegłorocznej edycji tegoż rankingu, co powinno wzbudzić pewne podejrzenia. Czy ranking, w którym Lublin mógł w ciągu jednego roku w tych samych kategoriach skoczyć z miejsca 10 na 2 brzmi wiarygodnie? - pisze na swoim blogu Pifczyk. 

W odpowiedzi na zestawienie Business Insidera Szymon Pifczyk przygotował własne. Pod lupę wziął miasta, które mają minimum 100 tysięcy mieszkańców. Dlatego w rankingu znalazło się miejsce aż dla 37 miast. Pod uwagę wziął łącznie 13 czynników podzielonych na cztery kategorie:

  • Koszty życia, 
  • jakość otoczenia,
  • Edukacja i czas wolny,
  • Rynek pracy. 

- Oczywiście, to nie są wszystkie zmienne, które chciałbym zawrzeć w takim syntetycznym wskaźniku. Przykładowo, bardzo chciałem dodać zmienną pokazującą jaki procent mieszkańców miasta mieszka maksymalnie 5 minut spaceru od parku, skweru albo lasu. Ale to bardzo ciężkie zadanie komputacyjne. Musiałem się więc zadowolić zmiennymi, które są publicznie dostępne i stosunkowo przystępne do obrobienia - wyjaśnia Szymon Pifczyk.

Cztery miasta ze Śląska w czołówce Polski

Wśród najlepszych miast do życia najlepiej spisała się Warszawa, która zajęła 1 miejsce otrzymując wynik na poziomie 64,9‬ procent. 

Jej mocne strony to oczywiście gospodarka: najwyższe dochody, niskie bezrobocie i dynamiczny rozwój. Warszawa jest też miastem bezpiecznym, z dobrą edukacją podstawową i z największą różnorodnością restauracji i destynacji z lotnisk Wynik stolicy w dół ciągną wysokie ceny mieszkań, stosunkowo mało zabytków i chaos urbanistyczny - podsumowuje wynik Warszawy. 

Na 2. miejscu sklasyfikowano Kraków. Tu autor wskazuje, że recepta na sukces jest podobna do tej Warszawskiej. Kraków jest silny z szybko rozwijającą się gospodarką i najlepszą edukacją. Kraków bardzo dobrze wypada jeśli chodzi o zabytki. Do słabych stron należy m.in. zanieczyszczenie powietrza i wysokie ceny mieszkań. W top 10 z miast spoza województwa śląskiego znalazły się poza tym: 

  • Poznań - 6. miejsce 
  • Płock - 8. miejsce 
  • Wrocław - 9. miejsce
  • Olsztyn - 10. miejsce

Czy rozpoznasz miasto województwa śląskiego po samym opisie? Nieoczywisty QUIZ

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę. "Słyszysz Artur Rojek, myślisz…"
Listen on Spreaker.