Najlepsze miasta do życia na Śląsku 2024. Zaskakujący ranking
Kartografia Ekstremalna do blog internetowy, który na co dzień w przystępny sposób zajmuje się m.in. tematyką demografii w Polsce czy rozwojem gospodarczym. Jego autorem jest Szymon Pifczyk, który zajął się tematem najlepszych miast do życia w Polsce. Jego opracowanie jest odpowiedzią na zestawienie, które niedawno przygotował portal Business Insider.
W rankingu na blogu Kartografia Ekstremalna na 37 miast znalazły się miasta z województwa śląskiego. Oto jak wypadły w zestawieniu przygotowanym przez Szymona Pifczyka.
TOP 11 Najlepszych miast do życia w województwie śląskim 2024
W ostatnich tygodniach w mediach szerokim echem odbiło się ogłoszenie wyników drugiej edycji rankingu najlepszych miast do życia według Business Insidera. Wygrał Olsztyn, przed Lublinem, a wyniki są zupełnie inne niż w ubiegłorocznej edycji tegoż rankingu, co powinno wzbudzić pewne podejrzenia. Czy ranking, w którym Lublin mógł w ciągu jednego roku w tych samych kategoriach skoczyć z miejsca 10 na 2 brzmi wiarygodnie? - pisze na swoim blogu Pifczyk.
W odpowiedzi na zestawienie Business Insidera Szymon Pifczyk przygotował własne. Pod lupę wziął miasta, które mają minimum 100 tysięcy mieszkańców. Dlatego w rankingu znalazło się miejsce aż dla 37 miast. Pod uwagę wziął łącznie 13 czynników podzielonych na cztery kategorie:
- Koszty życia,
- jakość otoczenia,
- Edukacja i czas wolny,
- Rynek pracy.
- Oczywiście, to nie są wszystkie zmienne, które chciałbym zawrzeć w takim syntetycznym wskaźniku. Przykładowo, bardzo chciałem dodać zmienną pokazującą jaki procent mieszkańców miasta mieszka maksymalnie 5 minut spaceru od parku, skweru albo lasu. Ale to bardzo ciężkie zadanie komputacyjne. Musiałem się więc zadowolić zmiennymi, które są publicznie dostępne i stosunkowo przystępne do obrobienia - wyjaśnia Szymon Pifczyk.
Cztery miasta ze Śląska w czołówce Polski
Wśród najlepszych miast do życia najlepiej spisała się Warszawa, która zajęła 1 miejsce otrzymując wynik na poziomie 64,9 procent.
Jej mocne strony to oczywiście gospodarka: najwyższe dochody, niskie bezrobocie i dynamiczny rozwój. Warszawa jest też miastem bezpiecznym, z dobrą edukacją podstawową i z największą różnorodnością restauracji i destynacji z lotnisk Wynik stolicy w dół ciągną wysokie ceny mieszkań, stosunkowo mało zabytków i chaos urbanistyczny - podsumowuje wynik Warszawy.
Na 2. miejscu sklasyfikowano Kraków. Tu autor wskazuje, że recepta na sukces jest podobna do tej Warszawskiej. Kraków jest silny z szybko rozwijającą się gospodarką i najlepszą edukacją. Kraków bardzo dobrze wypada jeśli chodzi o zabytki. Do słabych stron należy m.in. zanieczyszczenie powietrza i wysokie ceny mieszkań. W top 10 z miast spoza województwa śląskiego znalazły się poza tym:
- Poznań - 6. miejsce
- Płock - 8. miejsce
- Wrocław - 9. miejsce
- Olsztyn - 10. miejsce