Zespół naukowców z Uniwersytetu Śląskiego sprawdził, które miejsca w Sosnowcu są najbardziej zdegradowane. Najpierw miasto podzielono na 34 jednostki urbanistyczne, które potem przeanalizowano pod kątem m.in. bezrobocia, ubóstwa, przemocy domowej, zanieczyszczenia powietrza i eskpozycji na hałas. W ten sposób udało się wyznaczyć 6 obszarów zamieszkałych oraz 6 terenów niezamieszkałych nadających się do rewitalizacji.
Na decyzję o tym, które miejsca należy zrewitalizować w pierwszej kolejności, mogą wpłynąć mieszkańcy. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński ogłosił w tej sprawie przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi od 9 grudnia 2022 roku do 9 stycznia 2023. Można to zrobić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej www.konsultacje.sosnowiec.pl, e-mailowo na adres [email protected] lub [email protected]. Wyniki konsultacji zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Sosnowca oraz na podanej powyżej stronie.
Obszary zamieszkałe Sosnowca wymagające rewitalizacji
1. Konstantynów
Problemy: "Cechą charakterystyczną tego terenu jest brak zwartości przestrzennej osiedli mieszkaniowych (...) Wszystkie trzy osiedla wraz z pozostałą zabudową stanowią przestrzeń o niskiej jakości życia. Są one wyizolowane przestrzennie na skutek barier: komunikacyjnej, infrastrukturalnej, lokalizacyjnej i technicznej(...) W wymiarze społecznym szczególnie wyraźnie zaznacza się bardzo duży udział osób korzystających z pomocy społecznej, wysokie bezrobocie, najsilniejsza w mieście depopulacja i niska aktywność społeczna mierzona frekwencją w wyborach".
2. Pogoń Wschód
Problemy: "Występują tu istotne problemy funkcjonalno-przestrzenne takie, jak: sąsiedztwo obiektów przemysłowych, hałas wynikający z bliskości linii kolejowej, bariera przestrzenna w postaci rzeki Czarna Przemsza z niezagospodarowanymi bulwarami, chaos przestrzenny, niedoinwestowanie infrastrukturalne. Jednostka wyróżnia się wysokim bezrobociem, zapotrzebowaniem na pomoc społeczną, niską frekwencją wyborczą, słabymi wynikami egzaminów w szkołach oraz skalą depopulacji".
3. Centrum
Problemy: "Problemy w warstwie społecznej dotyczą głównie bezrobocia, słabych wyników nauczania, skali pomocy społecznej, silnej depopulacji i starzenia się społeczeństwa. W pozostałych wymiarach negatywne wyniki uzyskuje sfera środowiskowa, silna ekspozycja na hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz problemy techniczne związane z wiekiem tkanki mieszkaniowej. Słabo wygląda także kwestia dochodów mieszkańców".
4. Centrum Południe
Problemy: "Obszar wymaga interwencji technicznej i unowocześnienia infrastrukturalnego. Z uwagi na bliskość śródmieścia powinna być podniesiona jego estetyka i dostosowanie do współczesnych funkcji miastotwórczych wyższego rzędu. (...) Na tym terenie ujawnia się najsilniejsza w mieście starość demograficzna, zaznacza się też negatywnie poziom bezrobocia i wymiar pomocy społecznej".
5. Kalinowa
Problemy: "Zły standard mieszkań oraz niedostosowanie struktur społecznych i zawodowych wpływa często na deficyt i kryzys we wszystkich sferach życia - społecznej, gospodarczej i przestrzennej (...) Większość cech społecznych jest poniżej średniej miejskiej, natomiast brak wartości skrajnie najgorszych. Wyróżnikiem jest starzenie się społeczeństwa, liczba wydanych niebieskich kart, słabe wyniki nauczania, niska aktywność społeczna, w mniejszym stopniu bezrobocie".
6. Juliusz
Problemy: "Ten obszar charakteryzuje się wyizolowaniem funkcjonalno-przestrzennym na tle miasta i wchodzi klinem w tereny poprzemysłowe pomiędzy byłą KWK „Kazimierz-Juliusz” a wyrobiskiem w zamkniętej kopalni piasku Maczki-Bór. (...) Koncertuje bardzo silne problemy społeczne, najniższe wyniki egzaminów młodzieży szkolnej, duże natężenie liczby wydanych niebieskich kart, niska aktywność społeczna".
Obszary niezamieszkałe Sosnowca wymagające rewitalizacji
1. Konstantynów I
Problemy: "Teren nieuporządkowany, o charakterze poprzemysłowym. Na jego powierzchni widać gruz, odpady komunalne, częściowo porośnięty samosiejkami. Liczne nierówności mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Obszar może wywoływać negatywne odczucia, stygmatyzując pozostałą część Konstantynowa. Całość cechuje się brakiem estetyki i zaburzeniem ładu przestrzennego".
2. Żeromskiego
Problemy: "Teren nieuporządkowany, o charakterze poprzemysłowym po byłych zakładach włókienniczych, które funkcjonowały od 1878 roku (...) Aktualnie jest to przestrzeń niedostępna i nieproduktywna. Wyraźne widoczne są problemy techniczne i środowiskowe. Brak zagospodarowania przy wskazanej lokalizacji świadczy o problemach gospodarczych i nieefektywnym wykorzystaniu przestrzenni".
3. Zagórze
Problemy: "Teren poprzemysłowy obejmujący częściowo zrekultywowaną hałdę kopalni Klimontów Porąbka wraz z terenami po przemysłowej linii kolejowej (...) Brak jest infrastruktury drogowej, teren trudno dostępny. W podłożu materiał nieprzepuszczalny, o czym świadczy woda na powierzchni".
4. Kazimierz-Juliusz
Problemy: "Teren nieuporządkowany, poprzemysłowy i pokolejowy o znacznej powierzchni (...) Widoczne są cechy zaniedbania w strefie przykopalnianej, która wyróżnia się dużymi niezabezpieczonymi przestrzeniami otwartymi, ubytkami w ogrodzeniu, sprawiającymi zagrożenie dla mieszkańców oraz brakiem ładu przestrzennego".
5. Juliusz Zachód
Problemy: "Teren nieuporządkowany, o charakterze poprzemysłowym po byłej KWK Kazimierz-Juliusz (...) Niezagospodarowana przestrzeń poprzemysłowa charakteryzuje się brakiem estetyki, wyraźnymi problemami środowiskowymi. Występuje wysoki poziom degradacji powierzchni oraz wód gruntowych a także problemy funkcjonalno-przestrzenne".
6. Niwka
Problemy: "Teren poprzemysłowy o znacznym przekształceniu antropogenicznym, po dawnej kopalni węgla kamiennego Niwka-Modrzejów (...) Całość cechuje się niskim poziomem infrastruktury technicznej, zwłaszcza niewykształconym układem drogowym".