Sztuczna rzeka i woliera dla ptaków w Parku Kościuszki w Katowicach
Pomysł budowy sztucznej rzeki w Parku Kościuszki sięga 2021 roku, kiedy podczas wrześniowej sesji rady miasta przegłosowano zmiany w budżecie, dzięki którym Zakład Zieleni Miejskiej otrzymał pieniądze na realizację dokumentacji projektowej. W maju 2022 roku w ramach przetargu wyłoniono wykonawcę.
Firma AMAYA Architekci dostała 27 tygodni, by opracować koncepcję projektowo-kosztorysową. Wykonawcę zobowiązano też do pozyskania opinii rady dzielnicy, która okazała się niezwykle krytyczna. Jednym z głównych zarzutów podniesionych przez mieszkańców był "brak uwzględnionych kosztów ukrytych takich jak utrzymanie rzeki w ciągu roku, jej obsługa i sprzątanie".
Nie wiadomo, ile będzie kosztowało roczne utrzymanie sztucznej rzeki w Parku Kościuszki
Gdy zapytaliśmy o tą kwestię w marcu tego roku, otrzymaliśmy informację, że cały czas trwają analizy, ponieważ projektanci muszą wziąć pod uwagę wiele czynników. Minęło nieco ponad pół roku, a odpowiedzi dalej nie ma.
W sztucznej rzece woda będzie płynęła dzięki pompom elektrycznym. Koszty działania sztucznej rzeki nie są obecnie możliwe do przeliczenia, ponieważ składa się na nie wiele czynników m.in utrzymanie woliery dla ptaków, obsługa weterynaryjna, karma, a przede wszystkim zużycie prądu, którego cena do momentu budowy może spaść lub wzrosnąć - wyjaśnia Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej.
Znana jest natomiast wartość kosztorysowa budowy sztucznej rzeki. To niecałe 2,5 mln zł, a budowa woliery ma pochłonąć ok. 400 tys. zł. Przy czym realizacja inwestycji jest uzależniona od możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych na ten cel, więc nie wiadomo, kiedy się rozpocznie. Jak dodaje Malwina Kaczor, na ten moment "nie znajduje się ona w budżecie miasta".
Planowane działania miasta w Parku Kościuszki: remont wieży i kościoła
Przeciwko inwestycji od kilku miesięcy protestują mieszkańcy. Argumentują, że pieniądze można wydać lepiej m.in. na renowację zniszczonej infrastruktury i dodrzewienie parku od strony autostrady A4. Petycję do władz miasta podpisało blisko 4 tys. osób.
W odpowiedzi miasto zapowiedziało, że w Parku Kościuszki zostanie nasadzonych ok. 150 drzew. Przedstawiono też plany modernizacji kościoła św. Michała, remont Wieży Spadochronowej, wykonanie małej retencji przy świątyni i odtworzenie zieleni wokół Małego Stawu. Na część tych działań udało się pozyskać środki zewnętrzne.