Na Śląsku powstaje las deszczowy. Prace weszły w decydującą fazę. Tak wygląda w środku ZDJĘCIA

i

Autor: slaskie.pl/Tomasz Żak / UMWS Na Śląsku powstaje las deszczowy. Prace weszły w decydującą fazę. Tak wygląda w środku ZDJĘCIA

Przyroda

Na Śląsku powstaje las deszczowy. Prace weszły w decydującą fazę. Tak wygląda w środku ZDJĘCIA

Żeby przekonać się o tym, czym jest las deszczowy, nie będzie trzeba pokonywać kilku tysięcy kilometrów, tylko maksymalnie kilkadziesiąt. Na Śląsku powstaje właśnie las deszczowy. I to niemal w stolicy aglomeracji.

Trwają prace przy budowie lasu deszczowego 

W decydującą fazę wkroczyły prace przy budowie lasu deszczowego w centrum województwa śląskiego. Jedynym miejscem, gdzie takie miejsce mogło tak naprawdę zacząć powstawać, zwłaszcza ze względu na swoją rolę, to Śląski Ogród Zoologiczny. Powstający tam obiekt jest  już wypełniony unikalnymi, tropikalnymi roślinami. Zamieszkają tam  leniwce, mrówkojady, wydry olbrzymie i wyjce. Wprowadzą się tam dopiero jesienią. Na ten okres planowane jest zakończenie inwestycji i otwarcie. 

- Prace budowlane są już zakończone, a rośliny, które wypełnią las deszczowy są już nasadzone w 80 procentach - wyjaśnia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Las deszczowy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jak prawdziwy

W obiekcie, gdzie powstaje las deszczowy, przez cały rok ma być utrzymywany mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego - temperatura w przedziale od 30-35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność rzędu 70-80 procent. Dzięki temu będzie można tam utrzymać sporo tropikalnej roślinności typowej dla Ameryki Południowej. 

Pojawią się też nowi lokatorzy - mrówkojady ariranie, wyjce, kilkanaście gatunków gadów i płazów oraz kilka gatunków pazurkowców. Aby ułatwić obserwację gatunków żerujących w koronach drzew, ścieżka zwiedzania została wprowadzona na dodatkowy górny poziom, gdzie zawieszony jest pomost obserwacyjny przebiegający przez całą długość pomieszczenia, zakończony podestami widokowymi skomunikowanymi z poziomem „zero” budynku.

Na dolnym poziomie będą cztery wybiegi wewnętrzne, w tym jeden ze zbiornikiem wodnym oraz drugi zbiornik otwarty w poziomie posadzki, zasilany w wodę z kaskady wodnej, spływającej z górnego poziomu pomieszczenia. Zaprojektowano również strefę terrariów dla ekspozycji mniejszych gadów i płazów. Południowo-zachodnią elewację części wysokiej budynku oraz ponad połowę połaci dachowej zaprojektowano jako fasadę szklaną w celu prześwietlenia ekspozycji światłem naturalnym.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: https://www.eska.pl/slaskie/