Nowe ule dla pszczół w województwie śląskim
Całość projektu finansowana będzie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dofinansowanie w kwocie ponad 100 tysięcy złotych pozwoli na zakup kompletnych uli drewnianych lub styropianowych dla pszczelarzy zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy.
Środki te zostaną wykorzystane na wymianę starych, uszkodzonych uli w pasiekach, z których korzysta do 10 rodzin pszczelich. Dzięki temu inwestycji, pszczoły będą miały lepsze warunki do życia i przyczynią się do ochrony bioróżnorodności biologicznej.
Łąki kwietne, nowe ule i miododajne drzewa
Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podkreślił, że pszczoły odgrywają kluczową rolę w produkcji żywności na całym świecie, a wyginięcie tych owadów zagroziłoby ludzkości. Dlatego fundusz wspiera nie tylko inwestycje w pasieki, ale także tworzenie łąk kwietnych oraz sadzenie miododajnych drzew. Ponadto, wsparcie dla pszczelarzy ma na celu zapewnienie pszczołom odpowiednich miejsc do życia i składania miodu.
Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy, podkreślił, że inwestycja w nowe, kompletne ule drewniane lub styropianowe pozwoli zapewnić pszczół matkom odpowiednie warunki higieniczne w pasiekach, co z kolei zmniejszy zagrożenie związane z chorobami i przyczyni się do zwiększenia siły rodzin pszczelich.
Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach
Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach zrzesza około 2,7 tysiąca pszczelarzy w 70 kołach terenowych. Obecnie członkowie związku posiadają prawie 48 tysięcy rodzin pszczelich. Związkiem kieruje się od 20 lat, prowadząc szkolenia dotyczące rolnictwa ekologicznego, podnoszenia świadomości ekologicznej oraz promując zakładanie łąk kwiatowych i zadrzewień roślinami miododajnymi. Biorąc pod uwagę problem masowego wymierania rodzin pszczelich z powodu chorób, Śląski Związek Pszczelarzy aktywnie działa, by wspierać i chronić te owady.
Spotkania pszczelarzy oraz działania popularyzujące hodowlę pszczół organizowane są na Trutowisku Murcki w Katowicach. Trutowisko to specjalne miejsce, zabezpieczone przed dostępem obcych pszczół, w którym matki są unasieniane przez trutnie z wybranej rasy łagodnych i pracowitych pszczół. Trutowiska znajdują się w najładniejszych rejonach lasów i parków krajobrazowych, z dala od osiedli mieszkalnych, pasiek i tras turystycznych. Obecnie, na terenie województwa śląskiego, czynne są trzy takie miejsca: w Wiśle Łabajowie, Murckach i Krywałdzie.