Stacja Czytania Krajobrazu

i

Autor: Dr hab. Urszula Myga-Piątek, prof. UŚ Stacja Czytania Krajobrazu

Na dachu sosnowieckiej "Żylety" powstała Stacja Czytania Krajobrazu. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce

2023-04-04 13:19

Pierwsza w Polsce Stacja Czytania Krajobrazu powstała na dachu Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. 20-piętrowa tak zwana sosnowiecka "Żyleta" to doskonałe miejsce do prowadzenia obserwacji krajobrazu.

Stacja powstała z inicjatywy Zespołu Badań Krajobrazu, kierowanego przez dr hab. Urszulę Mygę-Piątek.

- Pomysł wziął się stąd, że uczestniczymy w pracach audytu krajobrazowego. To jest takie nowe zadanie, które stoi przed województwami, ale jest takim dalekosiężnym skutkiem Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Polska podpisała tę Konwencję i w tej chwili ma obowiązek realizować jej zapisy poprzez oczywiście specjalne akty prawne, w tym audytu krajobrazowego. Pojęcie krajobraz, które wszyscy pojmujemy intuicyjnie, jest to po prostu przestrzeń, która nas otacza, ale da się go również interpretować. Wykorzystujemy architektoniczny potencjał budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych, bo jest to 20 pięter, lokalizacja w centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i to, że z 20 piętra fantastyczne widoki rozciągają się właściwie od Wyżyny Częstochowskiej po Beskidy, a przy dobrej widoczności nawet po Tatry - powiedziała nam doktor Urszula Myga-Piątek.

Stacja składa się z dwóch części merytorycznych.

- Są to dwa rodzaje plansz. Jedna przedstawia panoramę, czyli właściwie są to zdjęcia w sposób panoramiczny pokazane co widzimy wokół siebie. Druga część to są plansze ustawione na barierkach pionowo i tam przedstawiane różne metody badań naukowych krajobrazu przedstawiające te zaproponowane na przykładach, które widzimy - mówi doktor Anna Żemła-Siesicka.

Stacja ma także część laboratoryjną przeznaczoną dla osób studiujących geografię na specjalności monitoring zmian krajobrazu. Jednorazowo w zajęciach będzie mogło uczestniczyć około 10-12 osób.

- W trakcie zajęć pracujemy najczęściej na materiałach kartograficznych, na których właściwie te zmiany można pokazywać, czy opisywać aktualny stan krajobrazu. Natomiast Stacja Czytania Krajobrazu jest takim doskonałym uzupełnieniem pracy na różnych danych źródłowych, ponieważ te procesy, które umawiamy w trakcie zajęć my możemy je na Stacji Czytania Krajobrazu po prostu pokazać, zobaczyć je w przestrzeni, co stanowi takie cenne uzupełnienie pracy kameralnej na sali komputerowej, czy sali dydaktycznej - powiedział nam dr Michał Sobala.

Stacja Czytania Krajobrazu zostanie udostępniona zwiedzającym 21 kwietnia podczas Geopikniku organizowanego w ramach obchodów Dnia Ziemi.

- W ubiegłym roku prowadziłyśmy z koleżanką zajęcia na dachu i widziałyśmy duże zainteresowanie wejściem na dach i zobaczeniem krajobrazu. Nie tylko ze strony uczniów, ale także osób indywidualnych, które podchodziły do nas i pytały, czy mogą wejść i zobaczyć. Był nawet jeden Pan, który mówił, że jest już emerytem, straszą osobą i jego marzeniem zawsze było zobaczyć jak z dachu Żylety wygląda ten Sosnowiec, w którym mieszka od wielu lat i jego marzenie się wreszcie spełniło. Więc takie osoby też mają możliwość wejścia tutaj do nas - mówi dr Katarzyna Pukowiec-Kurda.

Stacja docelowo zostanie wyposażona w kamery sferyczne, dzięki czemu możliwa będzie transmisja obrazu online w całym paśmie widoczności. Uzupełniona o odpowiedni komentarz słowny może służyć mieszkańcom regionu, w tym także osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.