Muzeum Śląskie ma nowego dyrektora. Kim jest Łukasz Galusek?

i

Autor: archiwum ESKA I MCK Kraków

Katowice

Muzeum Śląskie ma nowego dyrektora. Kim jest Łukasz Galusek?

Potrzeba było dwóch konkursów, by wypełnić lukę po Marii Czarneckiej, odwołanej ze stanowiska w atmosferze skandalu. Muzeum Śląskim w Katowicach pokieruje Łukasz Galusek, dotychczasowy dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Poznaliśmy nowego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach

W środę, 26 marca zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę w sprawie wszczęcia procedury związanej z zamiarem powołania nowego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Do drugiego, kluczowego etapu konkursu zostało dopuszczonych 9 kandydatów. Najlepszy okazał się Łukasz Galusek.

Galusek to architekt oraz doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii, dyrektor programowy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Jest członkiem m.in. Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zajmuje się przede wszystkim dyplomacją, kulturą i sztuką Europy Środkowej. Jest współautorem wielu publikacji i wystaw.

Kandydaturę Łukasza Galuska jednogłośnie zarekomendowała komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. była dyrektorka Muzeum Śląskiego Alicja Knast, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związków zawodowych, organizacji muzealników oraz rady Muzeum Śląskiego. Zarząd woj. śląskiego ją zatwierdził.

To osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie - podkreślił rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Sławomir Gruszka.

Wszczęta przez zarząd procedura powołania polega na zawarciu umowy z nowym dyrektorem określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności oraz program działania instytucji.

Śląsk Radio ESKA Google News

Problemy ze znalezieniem dyrektora Muzeum Śląskiego

Był to drugi konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w ostatnich miesiącach. Pierwszy ogłoszono na początku października 2024 roku. Wówczas komisja oceniła najwyżej kandydaturę Roberta Ciupy, dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Chciał on jednak prowadzić dwie instytucje jednocześnie, na co nie było zgody. W efekcie konkurs unieważniono, a na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora powołano Iwonę Mohl, szefową Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W tym miejscu warto przypomnieć, że takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości. W 2021 roku procedurę konkursową unieważniono, a na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego - bez konkursu - powołano Marię Czarnecką. W ciągu trzech lat Czarnecka wywołała kilka kontrowersji. Podczas Triennale Grafiki Polskiej kazała usunąć fragment tytułu pracy dotyczącej degradacji natury, który nawiązywał do działań byłego ministra środowiska z PiS Jana Szyszki. Ponadto przeprowadzony w placówce audyt wykazał, że za jej kadencji zatrudniano tam osoby związane z PiS. Do takich osób należała Dorota Skrzypek, wdowa po Sławomirze Skrzypku, byłym prezesie NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W lutym 2024 roku zapadła decyzja o odwołaniu Czarneckiej, a w październiku ogłoszono konkurs na nowego dyrektora. W międzyczasie obowiązki dyrektora pełnił Karol Makles.

Zbliża się wielka rewitalizacja Muzeum Śląskiego. Będzie jeszcze piękniej