W niedzielę, w trzech komendach w województwie śląskim:
- w Bielsku-Białej,
- w Częstochowie,
- w Katowicach,
odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-22”. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział 60 osób. Policjanci z poszczególnych jednostek czuwali nad działaniem systemu wezwań oraz gotowością "rezerw osobowych".
Mobilizacja wśród rezerwistów
Jak informują policjanci, rezerwiści, podczas całodniowego szkolenia, zapoznali się z uzbrojeniem, umundurowaniem, zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy wybranymi zagadnieniami prawnymi.
W „pigułce” przyswoili wszystko to, co byłoby im niezbędne, gdyby, w przypadku wystąpienia zagrożenia, musieli zostać wcieleni do służby w jednostkach Policji. Podczas przerw mogli posilić się żelaznymi racjami żywnościowymi z pakietów, jakie byłyby im wydawane właśnie w takich sytuacjach – informują mundurowi.
Cel policyjnych ćwiczeń
Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości mechanizmu przygotowującego rezerwę kadrową dla policji na czas ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Rezerwiści wzięli udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych. - Głównym założeniem ćwiczenia jest praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań, związanych z powoływaniem tak zwanych rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia oraz przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi komendami – informują policjanci.
Wszyscy, którzy zgłosili się na ćwiczenia, od teraz posiadają nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych policji.
Finanse na ćwiczenia pochodziły ze środków Ministra Obrony Narodowej, przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021-2035.