Puchar Mistrzostw Świata w piłce ręcznej 2023

i

Autor: Tomasz Stankiewicz

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej w Katowicach. Na Śląsku odbędzie się aż 21 meczów

W dniach 11 – 23 stycznia 2023 r. w Katowicach odbędą się polsko-szwedzkie Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej. W katowickim Spodku ciągu 12 dni odbędzie się aż 21 meczów. Ostatnio puchar mistrzostw odwiedził Śląski Festiwal Nauki w Katowicach.

Już w styczniu stolica województwa śląskiego zamieni się w stolicę międzynarodowych rozgrywek w piłkę ręczną. Śląsk odwiedzą zawodnicy z m.in. Francji, Kataru, Serbii, cz Arabii Saudyjskiej. Ostatnio podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach zaprezentowany został puchar mistrzów, który w przyszłym roku trafi do zwycięzców.

Chcemy jak najbardziej popularyzować tę dyscyplinę sportową, dlatego właśnie jesteśmy na Śląskim Festiwalu Nauki. Mamy nadzieję, że pokazując główne trofeum Mistrzostw Świata uczestnicy ŚFN będą mieli możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, a to z kolei przyciągnie ich na trybuny i będą wspierać reprezentację Polski, która już 11 stycznia 2023 r. w katowickim Spodku rozpocznie mistrzostwa w meczu z reprezentacją Francji – mówi Marcin Zubek, lokalny koordynator ds. organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej w Katowicach i na Śląsku oraz prezes Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.

W Polsce Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej odbędą się w czterech miastach:

  • w Katowicach,
  • Krakowie,
  • Gdańsku,
  • Płocku.

W Płocku odbędzie się Turniej o Puchar Prezydenta, jest to mecz pocieszenia. - Ostatnie drużyny w grupie, które nie zakwalifikują się do głównej rundy jadą do Płocka i tam rywalizują ze sobą o puchar, który funduje prezydent światowej federacji – dodaje prezes Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.

W Szwecji analogicznie do Polski, mecze odbędą się w czterech miastach. Finał i półfinał zostanie rozegrany w Sztokholmie. - Są 32 drużyny, z których jedna 16 zaczyna mecze w Polsce i druga 16 w Szwecji – mówi Marcin Zubek.

Program rozgrywek polskiej reprezentacji

  • 11 stycznia 2023 r. reprezentacja Polski rozegra w katowickim spodku inauguracyjny mecz. Zmierzy się wtedy z francuską drużyną.
  • 14 stycznia 2023 r. mecz Polska kontra Słowenia.
  • 16 stycznia 2023 r. mecz Polska kontra Arabia Saudyjska

Od 11 do 23 stycznia 2023 r. w Katowicach w Spodku praktycznie codziennie będą się odbywały mecze piłki ręcznej.

Jakie szanse ma polska reprezentacja?

W jakiej grupie znalazła się Polska?

Myślę, że jesteśmy w mocnej grupie. Francja ma na swoim koncie wiele tytułów. Natomiast Słowenia to kraj bałkański, tam rozgrywki piłki ręcznej są na wysokim poziomie i z nimi gra się bardzo ciężko. Niedawno rywalizowaliśmy w eliminacjach Mistrzostw Europy i dopiero w ostatniej sekundzie udało nam się zapewnić zwycięstwo. Jeśli chodzi o Arabię Saudyjską, to jest to niewiadoma. Nie wiemy jaka jest siła tego zespołu, ale ponieważ zespoły na całym świecie robią systematyczne postępy, to na pewno nie można takiej drużyny lekceważyć – tłumaczy prezes Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.

Jakie szanse na wyjście z grupy ma polska reprezentacja?

Trzeba być optymistą. Myślę, że z grupy wyjdzie. Najważniejsze żeby wyszła z jak najwyższego miejsca, bo punkty zaliczają się do drugiej fazy, a w drugiej fazie jedziemy do Krakowa i myślę, że tam również powalczymy i przy dobrych wiatrach zameldujemy się w ćwierćfinale – dodaje prezes Zubek.