Gdzie się podziały łabędzie z Wodzisławia Śląskiego? Romeo i Julia się przeprowadzili

i

Autor: UM

WIADOMOŚCI

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego pytają, gdzie są Romeo i Julia. Nie w Weronie, tylko bliżej

2025-01-09 11:32

Łabędzie, które żyją w wodzisławskim parku zniknęły. Nie wszyscy pamiętali jednak, że tak samo jak w ubiegłym roku zostały one przeprowadzone do miejsca, gdzie łatwiej będzie im przetrwać zimę. Nie są to w końcu ptaki, które dobrze radzą sobie w niskich temperaturach. Gdzie są teraz?

Wodzisławskie łabędzie, Romeo i Julia, które mieszkają w okolicy stawu w Parku Zamkowym, tymczasowo zmieniły miejsce pobytu. Nie wylatują do ciepłych krajów, jak to zwykle czynią ptaki tego gatunku, bo kto by chciał uciekać z Wodzisławia? W drugiej połowie grudnia zwierzęta zostały przeniesione do zwierzyńca w dzielnicy Wilchwy. Tam mają zapewnione lepsze warunki, które pozwolą przetrwać im zimowy czas.

- Podobnie jak w ubiegłym roku, przenosiny zorganizowały Służby Komunalne Miasta. Romeo i Julia znalazły schronienie w zwierzyńcu prowadzonym przez księdza proboszcza przy parafii św. Wawrzyńca. Dzięki temu łabędzie będą mogły spokojnie przetrwać zimę bez ryzyka przymarznięcia do lodu na parkowym stawie - czytamy w komunikacie magistratu.

Wodzisławskie łabędzie to ptasi influencerzy

Romeo i Julia są oswojonymi łabędziami, które chętnie zbliżają się do ludzi i z gracją pozują do zdjęć, stając się jedną z wizytówek miasta. Jak ustalił „Dziennik Zachodni”, Romeo miał wcześniej inną towarzyszkę, która odeszła już do ptasiego raju. Po pewnym czasie znalazł nową partnerkę, z którą obecnie tworzy wyjątkową parę, przyciągającą uwagę odwiedzających wodzisławski Park Zamkowy.

Po odejściu pierwszej łabędzicy Julii w Parku Zamkowym zdecydowano się zamieścić tablicę z dokładną instrukcją, jaką karmę można podawać łabędziom. Stało się tak, ponieważ poprzednia partnerka Romea zmarła z powodu problemów pokarmowych, które wynikły z nieprawidłowego karmienia jej przez turystów. 

Czym dokarmiać łabędzie? 

Łabędzie najlepiej dokarmiać specjalnymi mieszankami dla dzikich ptaków wodnych, które można znaleźć w sklepach zoologicznych. Ponadto mogą jeść

  • Nasiona zbóż (np. pszenica, owies, jęczmień).
  • Gotowane warzywa (np. marchew, ziemniaki, groszek).
  • Nasiona słonecznika (oczywiście niesolone).
  • Sałata i inne zielone liście (bez chemicznych nawozów).

Ważne jest, aby unikać podawania chleba, ponieważ jest on niezdrowy dla ptaków i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Pamiętaj też, by nie dokarmiać ich w nadmiarze, ponieważ może to wpłynąć na naturalne zachowania ptaków i ich zdrowie.

Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]
Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Ptak przedstawiony na zdjęciu to oczywiście:
Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]