Zaproś dudka do ogródka

i

Autor: Przemysław Bartos autor bloga Przyroda dla Sosnowca Zaproś dudka do ogródka

Mieszkańcy Sosnowca zawieszą budki lęgowe dla dudków. Ruszyła akcja zatytułowana „Zaproś dudka do ogródka”

2021-03-11 13:47

To ogólnopolska akcja przyrodnicza zachęcająca ludzi do wieszania budek lęgowych dla tego gatunku ptaków. Dlaczego akurat dudki? Bo są naszymi sprzymierzeńcami w walce z owadami, a po przylocie z ciepłych krajów mają problem ze znalezieniem miejsca do zamieszkania.

Dudki przylatują do Polski w okolicach kwietnia.

- W tym czasie wiele budek lęgowych jest już zajętych np przez szpaki. Automatyczne dudek przegrywa z nimi te rywalizację. Nasza akcja została zorganizowana w taki sposób żeby wystartować w marcu, żeby każdy kto chce przyczynić się do ochrony dudka miał czas na zakup tych budek lęgowych i zawieszenie ich pod koniec marca - powiedział nam Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Dudek to niewielki, bo zaledwie 25-32 centymetrowy ptak, będący jedynym przedstawicielem rodziny dudków (Upupidae) na świecie. Podobnie jak pozostali przedstawiciele rzędu kraskowych (Coraciiformes), którymi są zimorodek, żołna i kraska, jest przepięknie ubarwiony.

Jego cechami charakterystycznymi są: gliniastopomarańczowe ubarwienie z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz czarny ogon z białą przepaską. Kontrastowe ubarwienie powoduje rozmycie kształtów podczas żerowania i chroni dudki przed atakiem drapieżników. Najbardziej znanym atrybutem dudka jest jego czubek, który ptak rozkłada i składa, gdy jest zaniepokojony lub kiedy chce przypodobać się partnerowi.

Ulubionym pokarmem dudków są owady i ich larwy, ślimaki, dżdżownice, chrząszcze, stonogi, jaszczurki, a także żaby. Ofiary namierza długim dziobem i wyciąga rozgrzebując podłoże, bądź stertę liści silnymi nogami.

Dudki są ptakami monogamicznymi przez cały sezon lęgowy. W zależności od zasobności terytorium w pokarm mogą wychować od 4 do 12 młodych. Jednak w wyniku utraty naturalnych siedlisk ich liczebność systematycznie spada.

Najważniejszym zadaniem projektu jest ochrona terenów lęgowych dudków oraz zwiększenie ich liczebności na terytorium Polski, poprzez zaangażowanie społeczeństwa do działań mających na celu ratunek tych ptaków.

Celem projektu jest również podniesienie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej Polaków, poprzez działania edukacyjne oraz informacyjno-promocyjne na temat zmniejszania się liczebności ptaków.

W 2005 roku liczebność dudka w naszym kraju szacowano na około 4 tysiące par. Przekładając to na powierzchnię Polski (312 679 km2) dało wtedy to 1 osobnika na 39,08 km2.

Najprostszą formą wsparcia dudków jest wieszanie budek lęgowych dostosowanych do ich preferencji. Średnica otworu wlotowego musi wynosić od 55 mm do 85 mm, a głębokość od wlotu do dna musi mieć 31 cm. Takie parametry zapewniają ptakom warunki zbliżone do naturalnych dziupli drzew.

Przy rozwieszaniu budek lęgowych należy zwrócić uwagę na fakt, że dudki są ptakami terytorialnymi. W okresie lęgowym dudki zdobywają pokarm nawet w promieniu do 2 kilometrów od gniazda. Dlatego odległość pomiędzy budkami lęgowymi musi wynosić minimum 100 – 300 metrów.

Wskazane jest wieszanie ich w miejscach ustronnych, znajdujących się na skraju terenów otwartych, które będą osłonięte krzewami. Takie usytuowanie pozwoli dudkom wlatywać do budki niezauważonym. Na dno można nasypać kilku centymetrową warstwę trocin, co będzie stanowić imitację naturalnej wyściółki dziupli.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Diesel może być ekologiczny jak elektryk | ESKA XD - Prosto z salonu #15