Stellantis zwalnia pracowników

i

Autor: Mat. prasowe

Wiadomości

Masowe zwolnienia w w gliwickim gigancie motoryzacyjnym. Pracę straci pół tysiąca osób

Około pięciuset pracowników straci pracę w gliwickim zakładzie produkcyjnym Stellantis. Redukcją etatów objęte zostały osoby zatrudnione na trzecią, nocną zmianę. Osoby zwalniane przepracowały tam zaledwie kilkanaście miesięcy. Jaki jest powód zaplanowanej redukcji etatów?

Ile osób straci pracę w gliwickim zakładzie Stellantis?

Frma Stellantis we wtorek, 24 września zapowiedziała masowe zwolnienia. Pracę z końcem września straci 500 pracowników.  Chodzi o zakład produkcyjny w Gliwicach, gdzie powstają duże samochody dostawcze. Jako pierwszy o zwolnieniach poinformował portal Business Insider. Z uwagi na sytuację na rynku motoryzacyjnym koncern ogranicza produkcję i likwiduje trzecią zmianę.

Zakład LCV w Gliwicach poinformował swoich pracowników i pracownice o konieczności dostosowania wielkości produkcji do obecnej, bardzo trudnej, sytuacji na rynku motoryzacyjnym - przekazała we wtorek Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w Polsce. - Podjęto decyzję o przejściu na system dwuzmianowy w działach produkcyjnych, począwszy od 30 września br.

Swoją decyzję koncern tłumaczy koniecznością dostosowania się do obecnych warunków rynkowych. Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że jednym z powodów są: spadek sprzedaży oraz unijne wymogi prowadzące do pełnej elektryfikacji europejskiej floty samochodowej.

Przypomnijmy, że Stellantis Gliwice ogłosił decyzję o uruchomieniu nocnej zmiany produkcyjnej w połowie 2023 roku. Zatrudniono wówczas około sześciuset nowych pracowników. Wówczas informowano o zatrudnieniu około 600 nowych pracowników.

Czym zajmuje się zakład Stellantis Gliwice?

Gliwicki zakład produkuje modele Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel/Vauxhall Movano w wersji furgon, a także bazy pod zabudowy kamperów.

Gliwicka fabryka LCV została wybudowana od podstaw, stając się nowoczesnym centrum produkcyjnym, produkującym nie tylko pojazdy dostawcze i bazy pod zabudowy kamperów, ale również pokrywy do baterii akumulatorów elektrycznych na potrzeby innych jednostek Grupy. W fabryce funkcjonuje również Centrum Konwersji, dostosowujące pojazdy do specjalnych potrzeb użytkowych. 

Stellantis Gliwice po 30 września zatrudniać będzie około 2000 osób, w działach produkcyjnych, a także w działach świadczących usługi na rzecz innych jednostek korporacji w Europie w zakresie Finansów, IT, Zakupów oraz Centralnej Inżynierii.

Zobaczcie w galerii, jaki najnowszy model samochodu produkowany jest w gliwickim Stellantisie.

Listen on Spreaker.