Te listy mają niemal 110 lat! W Bytomiu szykuje się wyjątkowa wystawa
Ponad 150 pocztówek z okresu I wojny światowej znajduje się w zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
To listy kierowane do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z ośrodków dla rekonwalescentów czy z frontów.
Od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku unikatową kolekcję będzie można zobaczyć na muzealnej wystawie.
O roli sierocińca i sylwetka jego dyrektora Franza Samola
„Ekspozycja i publikacja kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie, mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby" - czytamy w opisie wystawy na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego.
I dalej: „Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne prezentowanej kolekcji. O ile publikacja w sposób całościowy stanowi opracowanie unikatowej kolekcji pocztówek – tak pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym – z podaniem treści korespondencji wytworzonej in situ, w konkretnych miejscach (okopy, lazaret, zaplecze wojny itp.) i miejscowościach (Europa Zachodnia, Środkowa i Wschodnia), o tyle wystawa obejmuje wybrane przez kuratorów ekspozycji przykłady".
Projekt wpisuje się w nurt badań historycznych
Badania historyczne Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu mają na celu analizę wydarzeń i faktów okresu I wojny światowej w kontekście krytycznej interpretacji pozostawionych świadectw, tym przypadku w warstwie tekstowej i ikonograficznej.
Wystawę będzie można zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową. Kuratorami wystawy są: dr Joanna Lusek oraz Maciej Droń.
Powstała we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, a patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.