Wybory w szpitalu

i

Autor: pixabay/Karol Porwich/East News

Wybory 2023

Leżysz w szpitalu? Możesz zagłosować w wyborach 2023

2023-10-15 10:02

W wyborach parlamentarnych 2023 mogą głosować pacjenci szpitali. Nawet jeśli do szpitala trafili w ostatnich godzinach, mogą oddać ważny głos w wyborach. Takie prawo daje prawo wyborcze. "Wyborcy zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach" - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach" - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Czy można głosować w szpitalu?

Stanowisko PKW jest jasne. W niedzielę do głosowania będą mogli przystąpić m.in. pacjenci Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, także ci z oddziału dla nerwowo i psychicznie chorych. Spis wyborców w obwodzie utworzonym w Czeladzi liczy 121 osób, w Będzinie 70.

Nie ma tu znaczenia oddział, na którym przebywa dany pacjent, prawo do głosowania ma każdy posiadający czynne prawo wyborcze - podkreśliła rzeczniczka Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Agata Kalafarska-Winkler.

Chorzy, których stan zdrowia na to pozwala, mogą osobiście udać się do utworzonego w szpitalu lokalu wyborczego, natomiast do pacjentów mających trudności z poruszaniem się, a wyrażających chęć głosowania, członkowie komisji udają się z tzw. urną pomocniczą, aby umożliwić oddanie głosu.

Kto może głosować w areszcie

Również osadzeni w Areszcie Śledczym w Gliwicach są uprawni do oddania głosu w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu.

Nie jest możliwe podanie informacji ile osób przystąpi do głosowania w lokalu wyborczym znajdującym się na terenie aresztu. Udział w głosowaniu zostanie umożliwiony wszystkim osadzonym. Każdy, kto wyrazi taką wolę, zostanie doprowadzony do lokalu wyborczego. Decyzję w zakresie dotyczącym czynnego prawa wyborczego, tj. możliwości wzięcia udziału w głosowaniu, podejmuje przewodniczący komisji wyborczej - powiedziałarzeczniczka prasowa Aresztu Śledczego w Gliwicach st. szer. Natalia Szarapow.

Jak przypomniała, zgodnie z art. 62 pkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania nie przysługuje osobom, które prawomocnym orzeczeniem sądowym są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych albo wyborczych. Decyzję odnośnie możliwości głosowania podejmuje przewodniczący komisji wyborczej.

"Głosowanie odbywać się będzie w lokalu wyborczym usytuowanym w pomieszczeniu na terenie aresztu. Lokal został zorganizowany oraz wyposażony zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami" - podkreśliła Szarapow.