Spis treści
- Koronawirus w Polsce. Lekarze nie chcą wypisywać zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki
- Lekarze nie chcą dawać zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki
- Kto może dostać zaświadczenie o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki?
Koronawirus w Polsce. Lekarze nie chcą wypisywać zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki
W czwartek, 8 października w Polsce odnotowano rekordowe 4 280 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, a minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe restrykcje. Oznaczają one, że od soboty, 10 października wróci nakaz zasłaniania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej w strefach żółtej i czerwonej. Szef policji zapowiedział, że wszyscy, którzy nie stosują się do przepisów będą surowo karani.
CZYTAJ WIĘCEJ: Służby sprawdzają czy nosimy maseczki w autobusach. Ministerstwo zdrowia zapowiedziało akcję "zero tolerancji" i nowe obostrzenia
Zwolnieni z zakrywania ust i nosa maseczką są jedynie Ci, którzy dostaną zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki. Lekarze jednak takie zaświadczenia wypisują niechętnie.
Lekarze nie chcą dawać zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki
Jak załatwić zaświadczenie od lekarza, że nie musimy nosić maseczki? Okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe jak jeszcze kilka miesięcy temu. Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia wydali komunikat, w którym możemy przeczytać: "Nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek. Jeżeli dana osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do zakrywania nosa i ust''.
Prezes stowarzyszenia lekarzy wysłał list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i zapewnił go, że jeśli ktoś może wychodzić z domu, to może też zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki lub przyłbicy.
ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Jest najnowsza prognoza rozwoju epidemii. "Boże Narodzenie można odwołać"
Kto może dostać zaświadczenie o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki?
Obecnie zgodnie ze wskazówkami PPOZ zaświadczenie lekarskie, które zwalnia z noszenia maseczek przysługuje jedynie:
- osobom z całościowym zaburzeniem rozwoju,
- osobom z zaburzeniami psychicznymi,
- osobom niepełnosprawnym, które mają trudności z samodzielnym zakryciem nosa i ust.
Pojawia się zatem pytanie co z osobami chorującymi na astmę czy choroby płuc. Tu stanowisko PPOZ również jest jasne - pacjenci ci powinni jeszcze bardziej od innych chronić drogi oddechowe, dlatego maseczki lub przyłbice dla nich również są obowiązkowe.
- Nie wystawiamy takich zaświadczeń. Wnioskuję o szczególne podkreślenie i poparcie ze strony resortu naszych działań w tym zakresie, gdyż DDM – dystans, dezynfekcja i maseczka – stanowią dzisiaj jedyne możliwe zabezpieczenie przed transmisją poziomą wirusa - wyjaśnia w piśmie do ministra zdrowia Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
ŹRÓDŁO: PAP