Lawina na Babiej Górze
W poniedziałek, 16 grudnia, w Beskidach doszło do groźnego zdarzenia. Ratownicy GOPR Beskidy poinformowali, że około godziny 16:30 otrzymali zgłoszenie o turyście, który w rejonie ruin schroniska Beskidenverein (Głodna Woda, szlak zielony) został częściowo zasypany przez lawinę. Pomimo podejmowanych prób nie zdołał wydostać się spod śniegu o własnych siłach. Dopiero po upływie godziny od wypadku udało mu się wezwać pomoc za pośrednictwem aplikacji "Ratunek".
Na miejsce natychmiast wyruszyli ratownicy. Dwóch dyżurnych z Markowych Szczawin podjęło akcję w szpicy, a trzeci ratownik wyruszył z noszami. Równocześnie do ratowników sekcji operacyjnej Babia Góra Grupy Beskidzkiej GOPR wysłano alarmową wiadomość SMS z prośbą o wsparcie. Do działań dołączyli również ratownicy z Grupy Podhalańskiej.
Polecany artykuł:
Pierwsi do mężczyzny dotarli ratownicy szpicy o godzinie 17:45.
- Był przytomny, bez urazów, jednak mocno wychłodzony. Po odkopaniu turysty ratownicy ubrali go w suche, ciepłe ubrania, a następnie ogrzali - informuje GOPR Beskidy.
W Markowych Szczawinach czekali kolejni ratownicy, gotowi do wsparcia akcji ewakuacyjnej. Ewakuację rozpoczęto dopiero po ogrzaniu poszkodowanego i upewnieniu się, że jest w stanie samodzielnie się poruszać. O godzinie 19:30 ratownicy dotarli wraz z turystą do Markowych Szczawin, skąd został przewieziony na Przełęcz Lipnicką, a stamtąd poszedł się w stronę domu.
Jak przekazali ratownicy, był w ogólnie dobrym stanie zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Akcja ratunkowa zakończyła się o godzinie 21:00, kiedy ratownicy powrócili do stacji na Markowych Szczawinach. W działaniach wzięło udział ośmiu ratowników z Grupy Beskidzkiej GOPR.
Ratownicy przypominają, że zimą szczególnie niebezpieczne jest samotne wędrowanie po górach. Na Babiej Górze od niedzieli, 15 grudnia, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Śnieg w Beskidach! Babia Góra i Korbielów pod śniegiem. Zobacz ZDJĘCIA:
Lawiny na Babiej Górze
Babia Góra, nazywana "Królową Beskidów," jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich, ale również jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc w polskich górach zimą. Szczególnie narażona na lawiny jest północna strona masywu, obejmująca strome stoki i żleby, które sprzyjają osuwaniu się śniegu.
Gdzie występują lawiny na Babiej Górze?
Najbardziej lawiniaste miejsca to:
- Żleb Poszukiwaczy Skarbów - stromy i wąski żleb, gdzie często dochodzi do nagromadzenia śniegu.
- Żleb Szumiący - miejsce szczególnie podatne na lawiny podczas intensywnych opadów śniegu.
- Strome stoki pod Diablakiem - okolice szczytu Babiej Góry, gdzie silne wiatry tworzą nawisy śnieżne.