KWK Wieczorek: najpiękniejsza kopalnia, która umierała w ciszy ZDJĘCIA

i

Autor: Urbex Chorzów KWK Wieczorek: najpiękniejsza kopalnia, która umierała w ciszy ZDJĘCIA

KWK Wieczorek: najpiękniejsza kopalnia, która umierała w ciszy ZDJĘCIA

2023-03-11 14:54

Kopalnia znajdująca się w katowickim Nikiszowcu to ponad 190 letnia historia górnictwa w stolicy Górnego Śląska. Kopalnia została zamknięta w 2018 roku, ale na szczęście obiekty, które po niej pozostały, mają szanse na drugie życie.

KWK Wieczorek w Katowicach: Perła śląskiego industrialu 

O tym, że KWK Wieczorek znajdująca się na osiedlu Nikiszowiec jest pięknym obiektem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Obiekt przetrwał zresztą ponad 190 lat na górniczej mapie śląska i nie ma pewnie krzty przesady w stwierdzeniu, że działałby nadal, gdyby nie wyczerpały się pokłady węgla. Niedawno okazję do zwiedzenia tego obiektu mieli eksploratorzy z grupy Urbex Chorzów. Choć na terenie obiektu nie dzieje się praktycznie nic, to klimat, jaki wylewa się z ich zdjęć sprawia, że na chwilę można poczuć się tak, jakby ta kopalnia nadal żyła. 

KWK Wieczorek na zdjęciach grupy URBEX Chorzów

Drugie życie KWK Wieczorek: Wszystkie obiekty przejdą rewitalizację

Choć KWK Wieczorek jest nieczynna od paru lat, to nie znaczy, że nie dostanie drugiego życia. W 2020 roku podjęto decyzję o tym, aby wykorzystać dostępne tam zasoby i zaadaptować pod kompleks biurowo-technologiczny. półka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu 20 hektarów terenu wokół Szybu Pułaskiego kopalni. Podpisano list intencyjny pomiędzy miastem Katowice a Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A., który ma skutkować utworzeniem HUB-u na obszarze po kopalni. 

HUB ma służyć edukacji i nowym technologiom i stać się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Pod tereny zielone zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni Wieczorek. Inwestycja w całości ponad miliard złotych, dlatego miasto liczy, że cały projekt zostanie dofinansowany ze środków UE.

Rewitalizacja KWK Wieczorek. Na projektach prezentuje się pięknie

We wrześniu 2012 roku rozpoczęła się procedura dotycząca opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej na terenie KWK Wieczorek. Wygrał projekt przygotowany przez pracownię AMC Andrzeja Chołdzyńskiego. Jest ona odpowiedzialna m.in. za projekty kompleksu budynków biurowych Lipowy Office Park w Warszawie, stacji metra: A18 Plac Wilsona, A22 Wawrzyszew i A23 „Młociny" czy kompleksu budynków The Warsaw HUB.

Projekt przewiduje zachowanie wszystkich istniejących budynków kopalni, w tym dobudowanego w latach 70. łącznika nad ul. Szopienicką, prowadzącego do zbudowanej w tym samym okresie łaźni. To miejsce będzie się znajdowało w centralnej części przyszłego HUB-u.

Między szybem Pułaski a ul. Szopienicką powstanie plac centralny z nasadzonymi drzewami i ławkami. Od Pułaskiego w kierunku domów mieszkalnych - równolegle do ul. Szopienickiej - zaplanowano podziemny, ale odkryty pasaż. Pierwsze prace rewitalizacyjne powinny rozpocząć się w 2024 roku. 

Rewitalizacja KWK Wieczorek. Na projektach prezentuje się pięknie

i

Autor: AMC - Andrzej M. Chołdzyński Rewitalizacja KWK Wieczorek. Na projektach prezentuje się pięknie