Wiadomości

Kupili zegarki Rolex i chcieli nimi handlować. Zostali z pustymi rękami

Paczki z zegarkami sprowadzonymi z Chin zostały zatrzymane w Zabrzu. Okazało się, że zamiast zegarków marki Rolex w środku są podróbki. Teraz kupujący muszą się gęsto tłumaczyć i grożą im surowe konsekwencje. Już stracili cały towar i grube pieniądze.

Zegarki Rolex uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Mają swoją wartość! Nic więc dziwnego, że gdy na w ofercie sprzedawcy z Chin pojawiły się w wyjątkowo okazyjnej cenie, kilku przedsiębiorców zdecydowało się zrobić interes życia i sprowadzić je do Polski. Niestety już wiadomo, że stracili cały towar i pieniądze.

Jak odróżnić podróbki zegarków Rolex?

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach skontrolowali przesyłki w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu. Mundurowi wykryli w kilku paczkach zegarki oznaczone znakiem towarowym jednego ze znanych producentów.

Podróbki były wykonane bardzo starannie i na pierwszy rzut oka niczym nie różniły się od oryginałów. Zostały pokazane przedstawicielom firmy dystrybucyjnej Rolex. Właściciele znaków towarowych potwierdzili, ze zatrzymane towary to podróbki i złożyli wnioski o ściganie. 

Zobacz zdjęcia

Co grozi za handel podróbkami?

Zegarki sprowadzili do kraju mieszkańcy południowej  Polski. Paczki zostały wysłane z Chin. Odbiorcy przesyłek tłumaczyli się, że kupili zegarki na chińskiej platformie handlowej. Niektórzy kupujący twierdzili, że w ofercie sprzedażowej nie było informacji na temat producenta, natomiast cena i wygląd były okazją. Nie wiedzieli, że kupują podrabiane zegarki.

Odbiorcom przesyłek grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności oraz przepadek zatrzymanych towarów.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że podróbki to powszechny problem na chińskich platformach handlowych. Wiele osób szukając okazji i atrakcyjnych cen pada ofiarami oszustów sprzedających podrabiane towary. Dlatego przed zakupem towaru warto dokładnie przeglądnąć ofertę sprzedażową, a w szczególności zdjęcia i opis towaru, informację producenta, numer modelu czy logo marki. Sprzedawcy starają się ukryć, że oferują podróbki poprzez mylne opisy, niewyraźne zdjęcia lub używanie synonimów towarów podrobionych np. że sprzedają kopię, imitację lub replikę oryginału. Warto pamiętać, że kopia, imitacja lub replika towaru bezprawnie oznaczona zastrzeżonym znakiem towarowym też jest podróbką. 

QUIZ Czy umiesz robić zakupy i mówić po śląsku? Ślązacy to docenią

Pytanie 1 z 13
Na rozgrzewkę coś prostego. Co to jest krepel?