Czerwiec to miesiąc w którym dochodzi do wielkich zmian w parafiach w całej Polsce. Księża masowo zmieniają parafie. Jedni przychodzą, inni odchodzą. Jednocześnie parafie obejmują nowi administratorzy i proboszczowie.
Dlaczego księża zmieniają parafie?
Zmiany personalne w parafiach nie zawsze są mile widziane przez wiernych. Wielu z nich ubolewa nad tym, że odchodzą księża powszechnie szanowani i lubiani, którzy mają dobry kontakt z dziećmi lub potrafią organizować działalność kół parafialnych, chórów, organizacji charytatywnych. To właśnie oni najczęściej pytają: dlaczego księża zmieniają parafie i czy zmiany są konieczne?
Polecany artykuł:
Dlaczego księża odchodzą z parafii?
Ksiądz Sebastian Picur znany jest ze swojej działalności na TikToku. W krótkim filmiku postanowił odpowiedzieć na najważniejsze pytanie wiernych dotyczące przechodzenia księży do innych parafii.
Jaki jest cel tych zmian?
Dzięki zmianom w parafii ksiądz nabiera większego doświadczenia w pracy duszpasterskiej.
W podobnym duchu wypowiadają się także inni księża. Chociaż są świadomi, że prędzej czy później zmienią parafię, za każdym razem odejście bardzo przeżywają, bo nawiązują przyjaźnie i zżywają się z parafianami.
W takiej właśnie sytuacji znalazł się także ks. Grzegorz Strzelczyk, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach. Stał się znany i popularny m.in. dzięki regularnym felietonom, podcastom i filmom w internecie. Gdy poinformował o odejściu z parafii, szybko pojawiło się wiele komentarzy.
- Dlaczego takiego Proboszcza, gospodarza, otwartego człowieka nam zabierają. Byliśmy dumni opowiadałem znajomym o wspaniałym kapłanie, takim z prawdziwego zdarzenia dla ludzi. Żal - pisze jeden z parafian.
- Jest nam niezmiernie przykro i żal, że odchodzi proboszcz, o jakim marzy każda parafia - pisze inna parafianka.
Kto decyduje o przejściu księdza do innej parafii?
Przenoszenie kapłanów z parafii do parafii jest rzeczą naturalną. W pierwszej parafii, zaraz po święceniach, księża są przez dwa lata, potem zmieniają miejsce co 5 lat. To zasada, od której istnieje jednak wiele odstępstw i zależy od konkretnej sytuacji kadrowej w diecezji. Decyzje za każdym razem podejmuje biskup za pomocą specjalnego dekretu.
W przypadku parafii prowadzonych przez zakony, zmiany mogą następować jeszcze częściej. Natomiast proboszczowie zwykle powoływani są na 3-letnie kadencje, które można przedłużać. W tym przypadku decyzje podejmuje przeor.