Uczestnicy tej niezwykłej misji po Układzie Słonecznym przekonają się m.in., jaka jest temperatura na Wenus, jak pachnie Uran, gdzie są największe cyklony w Układzie Słonecznym i z czego składa się Merkury. Dotkną powierzchni Księżyca, zobaczą „deszcz” na Wenus, wyeksplorują Marsa, poczują ciśnienie na Jowiszu, zanurzą się w chmurach Saturna i odwiedzą odległego Neptuna.
„Misja po Układzie Słonecznym” to wystawa polskiej produkcji, opracowana przez grupę popularyzatorów nauk ścisłych we współpracy z ekspertami uczelni wyższych, naukowcami i pasjonatami współpracującymi ze Stowarzyszeniem POLARIS–OPP, organizacji funkcjonującej od 27 lat.
Wystawa składa się z kompletu 10 namiotów planetarnych od 3 do 5 m średnicy. Każda z pneumatycznych planet będzie omawiana przez koordynujących wystawę instruktorów. Dodatkowo symulowanie zjawisk będzie odbywało się przy aktywnym zaangażowaniu zwiedzających (wspólne uruchamianie urządzeń demonstracyjnych, wykonywanie eksperymentów, symulowanie warunków atmosferycznych czy wyjaśnianie nietypowych zjawisk z zadawaniem pytań).
Uczestnicy, przed wejściem do każdej z planet, przygotują się do misji: zabezpieczą oczy okularami, czasami też zabezpieczą słuch lub założą modelowe hełmy. Każdy z uczestników otrzyma specjalny voucher/bilet do numerowanych Misji po Układzie Słonecznym.
Nie ma ograniczeń wiekowych w zwiedzaniu wystawy, ale należy zapoznać się z indywidualnymi zasadami przed wejściem do każdej z planet, z uwagi na nietypowe efekty specjalne. Wystawa jest ekscytującym doznaniem dla każdego: od dziecka po seniora. Nie obowiązują na nią zapisy. Wystarczy podejść do punktu obsługi wystawy przy scenie głównej w CH FORUM, odebrać voucher/przydział do misji i poczekać, aż zbierze się grupa chętnych. Punkt działać będzie w dni powszednie w godz. 10:00 - 18:00; w weekendy w godz. 12:00 - 20:00. W niedzielę wystawę można zwiedzać zewnętrznie z użyciem kodów QR i własnych smartfonów. Grupy zorganizowane powinny zgłaszać chęć wizyty z wyprzedzeniem.
Wystawa edukacyjna „Misja po Układzie Słonecznym” otrzymała patronat medialny od programu telewizyjnego „Astronarium” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską, a także polski portal i czasopismo o kosmosie „Urania. Postępy astronomii”.
O CENTRUM HANDLOWYM FORUM W GLIWICACH
FORUM: centrum handlowo-rozrywkowe o pow. handlowej 43.000 m kw., położone w ścisłym centrum Gliwic. W 2017 roku obiekt przeszedł gruntowną modernizację części wspólnych i pasażu, pojawiły się także nowe ciągi komunikacyjne i rozwiązania funkcjonalne.
Wśród około 120 najemców CH FORUM są renomowane marki modowe i z sektora „zdrowie i uroda”, w tym m.in.: C&A, Deichmann, Douglas, Half Price (Grupa CCC), H&M, KappAhl, New Yorker, Reserved, Rossmann, Sephora, SuperPharm. Inne branże także reprezentowane są przez wiodące marki: RTV Euro AGD, Pepco, Empik, Martes Sport, Smyk, TEDi, DUKA, Home&You. Część rozrywkowa FORUM to m.in. 13-ekranowe kino Cinema City – jedyny multipleks w Gliwicach. Ofertę gastronomiczną, m.in. w strefie restauracyjnej o oryginalnej architekturze i stylistyce, tworzy 8 najemców reprezentujących kuchnie całego świata. W centrum pod nazwą Biblioforum działa także jedyna w swoim rodzaju filia miejskiej biblioteki publicznej.
Właścicielem CH FORUM w Gliwicach jest DEKA Immobilien GmbH; zarządcą: MVGM, jedna z czołowych w Europie firm w obszarze zarządzania nieruchomościami.
Artykuł sponsorowany