Zabytki

Kościół w Koszarawie z nową polichromią. Wnętrze dosłownie odzyskało blask

w kościele parafialnym św. Karola Boromeusza w Koszarawie zakończyła się renowacja polichromii. Jak informują służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej, w trakcie prac odkryto warstwy malowideł z różnych okresów, w tym najstarsze z pierwszej połowy XIX wieku.

Koszarawski kościół z pięknymi zdobieniami

Jak poinformowała diecezja bielsko-żywiecka, w kościele parafialnym św. Karola Boromeusza w Koszarawie oryginalny blask odzyskała polichromia wnętrza, która została przywrócona dzięki pracy konserwatorów. Co ciekawe, w czasie prac odkryto na ścianach kilka warstw malowideł z różnych okresów. 

Najstarsze z nich, wykonane techniką olejną w prezbiterium i monochromatyczne w nawach, pochodzą z czasów zaraz po wybudowaniu świątyni, czyli z okresu po 1839 roku - informuje diecezja. 

W koszarawskiej świątyni na sklepieniu prezbiterium przedstawiona została scena koronacji Najświętszej Maryi Panny oraz czterech ewangelistów, a także marmoryzacje podkreślające architektoniczne podziały wnętrza. Kolejne przemalowania były związane z regularnymi odświeżeniami wnętrza kościoła.

W 1954 roku malarz Alojzy Golda z Łazisk Śląskich namalował na ścianach nawy i filarach figury świętych, a na sklepieniach ornamenty z motywami medalionów zawierających symbole chrześcijańskie.

Renowacja polichromii to nie jedyne prace, jakie wykonano w w kościele parafialnym św. Karola Boromeusza w Koszarawie. Wykonano także termomodernizację budynku dzięki dofinansowaniu z z rządowego programu Polski Ład. Jak podkreśla bielsko-żywiecka diecezja, odnowione polichromie w opinii specjalistów należą do najlepszych tego rodzaju dekoracji malarskich zachowanych na południu Polski.