Ten cmentarz na Śląsku jest otwarty. Mieszkańcy odwiedzają groby bliskich

i

Autor: Bartosz Wojsa Ten cmentarz na Śląsku jest otwarty. Mieszkańcy odwiedzają groby bliskich

Można już odwiedzać cmentarze. A jak wyglądają pogrzeby w czasach pandemii? Niektóre przeniosły się... do internetu

2020-04-20 14:31

Od poniedziałku, 20 kwietnia w pogrzebach na cmentarzu może brać udział do 50 osób, nie licząc duchownych i grabarzy. Nadal obowiązuje zakaz sprowadzania w trumnie zwłok osób zmarłych za granicą. W dobie pandemii koronawirusa coraz częściej pogrzeby odbywają się... online.

Jak wygląda pogrzeb podczas koronawirusa?

Zniesienie części obostrzeń w naszym kraju w poniedziałek, 20 kwietnia oznacza, że możemy już pójść na spacer do parku czy do lasu. Więcej osób może też uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach. Otwarte zostały też cmentarze. Od poniedziałku, 20 kwietnia w pogrzebie uczestniczyć może już maksymalnie 50 osób. W praktyce oznacza to, że nadal wielu przyjaciół i znajomych nie będzie mogła pożegnać swoich bliskich, choć i tak możliwości są większe niż przez ostatnie tygodnie. Przez ten czas wzrosło zapotrzebowanie na organizowanie pogrzebów... przez internet.

- To dobre rozwiązanie w tym trudnym momencie - mówi Justyna Maszczyk z Częstochowy, która na początku kwietnia z powodu panującej pandemii koronawirusa samotnie żegnała tatę.

Wiadomo, że teraz w tym momencie te 50 osób może wejść do kościoła, ale niektóre rodziny nie będą chciały się na to zgodzić, ze względu na bezpieczeństwo swoje innych. Takie transmisje online są dobrym pomysłem, bo czuliśmy w jakikolwiek sposób obecność innych i oni czuli swoją obecność na pożegnalnej mszy taty - mówi Justyna Maszczyk.

Księża zauważają, że sporo osób, żegna bliskich w kameralnym gronie, zgodnie z prawem. Podkreślają, że kiedy epidemia minie, planują cała rodziną i z przyjaciółkami spotkać się ponownie.

Sonda
Za czym tęsknisz podczas przymusowego pobytu w domu?
Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim