Jury konkursu przyznało Katowicom nagrody w kategoriach:
- Gospodarka,
- Usługi.
Podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się w Gliwicach, wyróżnienia odebrał prezydent Katowic Marcin Krupa. - Bardzo dziękuję kapitule konkursu za przyznane nam wyróżnienia. Pokazują one, że ciężka praca przynosi efekty. Nie chodzi o sam fakt uhonorowania Katowic tytułem Marka Śląskie, ale też o dostrzeżenie pracy i zaangażowania całego naszego zespołu. Praca ta przynosi efekty w postaci dobrze działających programów na rzecz naszych mieszkańców i rozwoju Katowic – powiedział prezydent Katowic.
Dwa katowickie przedsięwzięcia z nagrodą
W kategorii Gospodarka doceniony został projekt „Kopalnia Start-upów”. Prowadzeniem projektu zajmuje się Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Jest to pierwszy w Polsce konkurs, który w całości organizowany jest przez samorząd lokalny. W konkursie udział mogą brać młode i innowacyjne firmy, które dopiero rozpoczynają swoje projekty.
W kategorii Usługi nagrodę otrzymał katowicki sklep socjalny. Został otwarty w grudniu 2020 roku. Był to pierwszy taki sklep w Polsce. Obecnie w Katowicach działają już dwa takie obiekty. Jeden znajduje się przy ulicy Tysiąclecia 82, drugi przy ulicy Świdnickiej 25. Sklepy prowadzi katowicka organizacja pozarządowa - Fundacja Wolne Miejsce, która na ten cel otrzymała z miasta lokale do remontu oraz dofinansowanie w formie dotacji.
Oferta sklepów skierowana jest do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Najważniejszą zasadą działania sklepów socjalnych jest sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej. Z zakupów w sklepach korzystać mogą osoby posiadające specjalne skierowania wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach lub Fundację Wolne Miejsce.
Konkurs „Marka Śląskie”
Coroczny konkurs „Marka Śląskie” ma na celu promocję województwa śląskiego. Ze względu na różnorodność naszego regionu konkurs nie skupia się jedynie na atutach przemysłowo-gospodarczych. Bierze pod uwagę również zjawiska społeczne, kulturalne, sportowe czy polityczne. - Uhonorowana może zostać każda osoba czy instytucja, która swoją działalnością i postępowaniem kreuje dobry wizerunek Śląska, cieszy się uznaniem i szczególną opinią, jest ambasadorem Śląska w Polsce i na świecie – informują organizatorzy.