Koniec zakazu korzystania z rzeki Kłodnicy. Złota alga w odwrocie. Odra jest bezpieczna

2025-07-10 16:48

Sukcesem zakończyła się akcja dozowania roztworu nadtlenku wodoru do wód rzeki Kłodnicy. Badania wykazały spadek liczebności złotej algi. Co więcej, przy ujściu Kłodnicy do Odry nie stwierdzono obecności żadnych osobników. W związku z tym wojewoda śląski jeszcze dziś (10.07) uchyli rozporządzenie o zakazie korzystania z Kłodnicy.

Kanał Gliwicki. Złota alga w odwrocie. Wojewoda uchyla zakaz korzystania z wód

i

Autor: Wojewoda Śląski (FB)

Złota alga w Kanale Gliwickim

Na początku tego tygodnia informowaliśmy o zakazie korzystania z wód Kłodnicy. Rozporządzenia w tej sprawie wydali w tym samym dniu (05.07) wojewoda opolski i wojewoda śląski. Zakaz obowiązywał na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do śluzy Sławięcice. Opolskie służby tłumaczyły decyzję niebezpiecznym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim – na śluzie Nowa Wieś wyłowiono łącznie 120 kg martwych ryb. 

By zapobiec toksycznym zakwitom, rozpoczęto dozowanie roztworu nadtlenku wodoru (perhydrolu) do Kłodnicy. Decyzję w tej sprawie podjął Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W akcji uczestniczyli m.in. żołnierze 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.

Złota alga w odwrocie. Wojewoda śląski uchyla zakaz

W czwartek, 10 lipca podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Marek Wójcik przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji na Kanale Gliwickim i Kłodnicy. W środę (09.07) wyniki badań wody były dobre, odnotowano spadek liczebności złotej algi. W związku z tym zaprzestano podawania perhydrolu. Ponadto wojewoda zapowiedział, że jeszcze dziś (10.07) uchyli rozporządzenie o zakazie korzystania z Kłodnicy.

Nie ma zagrożenia zakwitem złotej algi w Odrze, zaprzestano podawania perhydrolu. Zakaz związany z użytkowaniem rzeki Kłodnicy dziś zostanie uchylony – mówi wojewoda śląski Marek Wójcik w rozmowie z Radiem ESKA. 

Jak dodaje, złota alga nie była przyczyną tego, że w ostatnich dniach w opolskiej części Kanału Gliwickiego wyłowiono 120 ton śniętych ryb.

Bardzo wysoka temperatura, bardzo niskie stany wody, duże nasłonecznienie – to są warunki, w których po prostu tlenu w wodzie jest bardzo mało i dochodzi do procesu śnięcia ryb z przyczyn naturalnych –tłumaczy wojewoda. 

Śląsk Radio ESKA Google News

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Rzeka Kłodnica przepływająca przez Kanał Gliwicki jest cały czas pod nadzorem. Jeśli tylko znowu liczebność złotej algi wzrośnie - do rzeki znowu będzie wlewany nadtlenek wodoru. Wszystko po to, aby chronić Odrę. Zdaniem ekspertów to złota alga była przyczyną katastrofy ekologicznej, do której doszło trzy lata temu na Odrze. Wówczas z rzeki wyłowiono 250 ton śniętych ryb.

QUIZ: Śląskie atrakcje turystyczne. Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Budynek inspirowany piramidą Cheopsa w skali 1:5 znajduje się w: