Śmieci, plastik, zanieszyszczenie środowiska

i

Autor: SHUTTERSTOCK Śmieci, plastik, zanieszyszczenie środowiska

Koniec plastiku w 2025 roku? W zamian pojawią się nowe alternatywy. Większość Polaków jest za

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że 65 procent Polaków i Polek jest za wprowadzeniem przepisu, który zakazuje sprzedaży owoców waży w plastikowych opakowaniach. Najczęściej wybieraną alternatywą jest papier.

W 2019 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa Unii dostały 2 lata na dostosowanie swoich ustaw do nowej tzw. plastikowej dyrektywy.

Polacy przeciwni plastikowi

Z badań przeprowadzonych przez SW Research we współpracy z Grupą Akomex wynika, że polscy konsumenci coraz częściej patrzą na proekologiczne podejście firm.

Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach opowiada się 65 proc. Polaków, a wśród nich aż 70 proc. badanych kobiet i blisko 60 proc. pośród wszystkich ankietowanych mężczyzn - przekazano w cytowanej przez PAP informacji dotyczącej badania.

Grupa wiekowa, która najchętniej popiera zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach to osoby powyżej 65 roku życia.

73 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej uważa, że jest to słuszne działanie. Negatywnie na pomysł rezygnacji z opakowań plastikowych w sprzedaży owoców i warzyw zareagowało 13 proc. respondentów – przekazano w badaniach cytowanych przez PAP.

Wyniki badań pokazują, że produkty wytwarzane z kartonu oraz papieru są według konsumentów najbardziej ekologiczne. Tego zdania jest 52 procent respondentów. 30 procent wymienia szkło, a 10 procent drewno.

Z badania wprost wynika, że większość Polaków chce takich zmian i systematycznego ograniczania produkcji plastikowych opakowań, używanych szczególnie w przemyśle spożywczym. Z licznych analiz wynika, że to dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego pokolenia, ale także kolejnych generacji Polaków - zauważa, cytowany przez PAP prezes Grupy Akomex Grzegorz Łajca.

Koniec plastikowych opakowań od 2025 r.?

Zdaniem Łajcy polski przemysł jest przygotowany do systematycznego wycofywania plastiku z naszego życia codziennego i zaproponowania nowego rodzaju opakowań. - To otwiera drogę do szerszego stosowania przez handel opakowań ekologicznych wykonanych także z kartonu czy papieru - dodaje prezes Łajca.

W badaniu przypomniano, że kolejne zmiany dotyczące ograniczania w produkcji opakowań plastikowych mają się pojawić w 2025 roku. - Wówczas wieczka i nakrętki plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko, jeśli będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników. Od 2025 roku plastikowe butelki będą musiały być wyprodukowane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu – podano w cytowanej przez PAP informacji.