Kolejny wynalazek Politechniki Śląskiej. Studenci z Koła Naukowego Sensor skonstruowali urządzenie do szybkiego pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do budynków. Wynalazek wyposażony jest w moduł termowizyjny i minikomputer, który szybko przetwarza pojawiające się informacje i określa temperaturę badanej osoby.
- Każdy obiekt emituje pewne promieniowanie podczerwone i sensor termowizyjny zastosowany w kamerze potrafi przetworzyć tę informację związaną z promieniowaniem podczerwonym w aktualną temperaturę ciała - mówi dr hab. inż. Damian Grzechca, prof. PŚ, opiekun SKN „Sensor”.
Pomiar jest wykonywany z odległości ok. 70 centymetrów. Moduł został przetestowany przy wejściu na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. - U nas na wydziale wyglądało to tak, że każda z wchodzących osób musiała podejść indywidualnie do okienka portiera, który musiał wychylić dłoń z termometrem, dokonać pomiaru tej temperatury. Raz, że to angażowało tego portiera, dwa, że wymagało bezpośredniego kontaktu. Natomiast w przypadku naszego urządzenia osoba podchodzi do urządzenia, które samo mierzy temperaturę - mówi Krzysztof Hanzel z Koła Naukowego Sensor.
Podczas pomiaru na ekranie monitora wyświetlana jest temperatura badanej osoby. Jeżeli będzie za wysoka, pojawi się dodatkowo dźwięk ostrzegawczy a na ekranie czerwony znacznik.