Kazimierz Kutz trafi do Panteonu Górnośląskiego. Wraz z nim 38 nowych postaci

i

Autor: Archiwum Kazimierz Kutz trafi do Panteonu Górnośląskiego. Wraz z nim 38 nowych postaci

Katowice

Kazimierz Kutz trafi do Panteonu Górnośląskiego. Wraz z nim 38 nowych postaci

2023-06-22 14:58

Panteon Górnośląski od początku budził kontrowersje, a kwestia nazwisk, które się w nim znalazły (i nie znalazły) do dziś pozostaje przedmiotem zażartej, publicznej debaty. Najgłośniejszy spór toczył się wokół nieobecności Kazimierza Kutza. Jedni usilnie chcieli go na wystawie zobaczyć, a inni wręcz przeciwnie - rękami i nogami bronili reżysera przed wkroczeniem w podziemia świątyni.

Panteon Górnośląski został otwarty 19 czerwca zeszłego roku, w setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski. "Dzieło życia" arcybiskupa Wiktora Skworca (sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) było od początku szeroko krytykowane w regionalnych mediach.

Zarzuty dotyczyły przede wszystkim nazwisk, które pojawiły się na wystawie. Albo raczej - nazwisk, których zabrakło. Jak opisywał portal slazag.pl, na ostatniej prostej przed otwarciem z listy wylecieli górnośląscy nobliści: Kurt Alder, Maria Goeppert-Mayer i Otto Stern. Jednak najwięcej kontrowersji wywołała nieobecność Kazimierza Kutza w podziemnym muzeum.

Niektórzy komentatorzy twierdzili, że o Śląsku nie da się mówić bez Kutza, więc powinien się w Panteonie znaleźć. Oponenci podnosili, że wystawa był motywowana względami politycznymi, więc należy się od niej odciąć całkowicie i nie zabiegać o żadne nazwiska, bo to byłoby oznaką aprobaty.

Kazimierz Kutz trafi do Panteonu Górnośląskiego

Teraz, po roku zażartych dyskusji, Panteon Górnośląski zaprasza do wspólnego świętowania pierwszego jubileuszu... i zapowiada wprowadzenie 39 nowych postaci do ekspozycji.

Obchody I rocznicy inauguracji Panteonu Górnośląskiego zaplanowano sobotę 24 czerwca. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowana pełna lista nowych nazwisk. Jednym z nich jest Kazimierz Kutz. Skąd decyzja, by śląskiego reżysera (wreszcie) do Panteonu włączyć i dlaczego teraz, zapytaliśmy dr Kamila Kartasińskiego, kierownika działu merytorycznego Panteonu Górnośląskiego.

Od samego początku było podkreślane, że Panteon będzie "żywym i ewoluującym projektem" i nowe postacie będą prezentowane w następnych latach. Postać Kazimierza Kutza była zgłoszona przez Muzeum Historii Katowic, jego postać była już przy otwarciu Panteonu zasygnalizowana na naszej wystawie. Teraz będą mogli się Państwo zapoznać z jego biografią. Stworzona zostanie także wizytówka filmowa dotycząca jego postaci, która będzie prezentowana na wystawie - wyjaśnia dr Kartasiński.

Pozostałe postaci, które dołączą do Panteonu Górnośląskiego to m.in.:

  • aktor Franciszek Pieczka,
  • malarz Jerzy Duda-Gracz,
  • muzyk Jan „Kyks” Skrzek, 
  • lekarz Marian Zembala,
  • architekci Karol Schayer oraz Stanisław Niemczyk.

I rocznica inauguracji Panteonu Górnośląskiego. Harmonogram uroczystości

Świętowanie rozpocznie się w sobotę 24 czerwca o godz. 10 w Panteonie Górnośląskim (podziemia Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach). Podczas spotkania zostaną wprowadzone nowe osoby, które pojawią się na wystawie. Wydarzenie ma charakter zamknięty, udział w nim wezmą rodziny upamiętnionych i przedstawiciele mediów.  Natomiast od godz. 14 do 18 wszyscy chętni mogą zwiedzić wystawę bezpłatnie. 

Z kolei na placu przed wejściem głównym odbędzie się festyn rodzinny z dmuchańcami, animatorami i darmową watą cukrową. Start o godz. 12. 

Dodatkowo w niedzielę 25 czerwca o godz. 12 w Archikatedrze odbędzie się koncert Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół zapewni animację muzyczną mszy świętej, po której odbędzie się koncert okolicznościowy z okazji 101 rocznicy włączenia części Górnego Śląska do Polski oraz I rocznicy inauguracji Panteonu Górnośląskiego. Wstęp wolny.

Panteon Górnośląski formalnie jest instytucją kultury prowadzoną wspólnie przez Województwo Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką oraz Miasto Katowice.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/