Katowice po przyłączeniu do Polski zostały stolicą autonomicznego, silnego gospodarczo województwa śląskiego. Nowa funkcja Miasta zrodziła potrzebę budowy licznych urzędów, budynków mieszkalnych dla napływających elit, ale również organizacji przestrzeni uwzględniającej zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu. Powstawały zespoły rekreacyjne z basenami, parki, szkoły i przedszkola z ogródkami jordanowskimi. Wiele z nich zostało wybudowanych właśnie w stylu modernistycznym. Katowice przemieniono w funkcjonalną przestrzeń. Wszystko na miarę olbrzymich ambicji odradzającego się państwa polskiego.
Modernizm zrywał z dotychczasowymi kanonami architektury, nadmiarem zdobień i ornamentów, stawiając na minimalistyczną formę. Niewielkie i ciemne mieszkania ustąpiły miejsca przestrzennym salonom z dużą ilością słonecznego światła wpadającego przez długie pasmowe okna zajmujące często dużą powierzchnię elewacji. Pojawiły się zimowe ogrody, przeszklone loggie, tarasy na płaskich dachach. Nadrzędną zasadą modernizmu było dostosowanie formy budynku do funkcji, jaką miał pełnić, czyniąc go maksymalnie użytecznym i wygodnym. Realizacja tych postulatów była możliwa dzięki pojawieniu się nowych rozwiązań technologicznych z wykorzystaniem betonu, stali i szkła.
Dzięki zastosowaniu nowatorskiego żelaznego szkieletu powstał na przykład czternastopiętrowy wieżowiec, położony przy ul. Żwirki i Wigury, znany także jako Śląski Drapacz Chmur. Dzięki niemu Katowice były określane niegdyś mianem „polskiego Chicago”. Budynek był odzwierciedleniem marzenia o nowoczesnym, pnącym się wzwyż mieście. Duża przestrzeń stała się siedzibą m.in. Urzędu Skarbowego, ale znajdowały się w nim również mieszkania dla urzędników. Warto wspomnieć, że budynek został wyposażony w liczne udogodnienia służące mieszkańcom i pracownikom, np.: trzy windy, pralnię, suszarnię, kotłownię, transformator, skarbiec i magazyny dla urzędów.
Na kształt dzisiejszych Katowic wpłynęli tak znakomici i znani architekci jak: Tadeusz Michejda, Karol Schayer, Zbigniew Rzepecki, Lucjan Sikorski, Tadeusz Kozłowski, Leon Dietz d’Arma, Jadwiga Dobrzyńska i Zygmunt Łoboda. Krajobraz katowickiej moderny jest unikatowy w skali kraju.
Obiekty wchodzące w skład Szlaku Moderny znajdują się w okolicach Rynku i w południowej części Śródmieścia. Poszczególne budynki dzieli niewielki dystans, który z powodzeniem można pokonać piechotą.
Zapraszamy do odwiedzenia strony moderna.katowice.eu
Artykuł sponsorowany