Wydarzenia

Katowice: Napadli na Mariackiej dwóch obywateli Azerbejdżanu i pobili. Są poszukiwani

2024-10-23 7:21

W pięciu, zupełnie bez powodu, napadli na dwie osoby nie będące obywatelami naszego kraju i brutalnie pobili. Teraz szuka ich policja. Policja opublikowała ich wizerunek.

Pobili bez powodu i uciekli. Teraz szuka ich policja

Do pobicia doszło 4 maja 2024 roku przy ul. Mariackiej w Katowicach. Pięć osób zauważyło tam dwóch obywateli Azerbejdżanu w wieku 21 i 23 lat. To wystarczyło. Piątka drabów rzuciła się na nich i pobiło brutalnie tylko dlatego ze względu na przynależność narodową. Następnie używając słów obraźliwych, z tego samego powodu znieważyli ich. Starszy z obywali Azerbejdżanu w czasie pobicia stracił przytomność. Mężczyzna doznał wstrząśnienia mózgu, złamania kości nosa, stłuczeń twarzy i nogi. Młodszy, 21-letni obywatel Azerbejdżanu, miał więcej szczęścia i u niego skończyło się na ogólnych potłuczeniach. 

Wizerunek wszystkich napastników zarejestrowały kamery monitoringu. Świadkowie zdarzenia, osoby mogące rozpoznać podejrzewanych lub posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia ich tożsamości, proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr telefonu 47 851 25 55, 47 851 20 00, lub pod adresem e-mail: [email protected]

O migracji jako wyzwaniu w edukacji. DROGOWSKAZY
Świat zmaga się z rosnącą presją migracyjną. Migracje międzynarodowe na pewno nasilą się w najbliższych dekadach, bo czynniki wpływające na to zjawisko - w tym presja ekonomiczna, zmiany demograficzne, wzrost populacji, szybka urbanizacja, zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, głód - utrzymają się w wielu miejscach poza Europą i najprawdopodobniej będą się nasilać. Temat masowej migracji (w tym nielegalnych migrantów), wzbudza skrajne emocje. Dyskusja o migrantach często opiera się na krzywdzących stereotypach, a nawet dezinformacji. Może więc potrzeba nam rzetelnej edukacji na temat? Opartej na faktach, mówiącej uczciwie o blaskach i cieniach masowej migracji z Afryki czy Azji do Europy? Może taką naukę warto zacząć już w szkole podstawowej?Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Izabela Meyza z Fundacji Szkoła z Klasą, która opracowała raport badawczy pt. Niewidoczne Historie. Jak powstają wspólne narracje na temat aktualnych migracji europejskich.
Michał Poklękowski
Drogowskazy || Michał Poklękowski