Drugie miejsce dla Katowic w rankingu miast przyjaznych dla biznesu
Katowice zajęły drugie miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu prestiżowego miesięcznika „Forbes”. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek, 17 października podczas Europejskiego Forum Samorządów Local Trends w Poznaniu.
W ramach rankingu miasta i gminy podzielono na pięć kategorii według liczby mieszkańców: powyżej miliona, 300 tys. - do miliona, 150 - 299 tys. (w tej kategorii znalazły się Katowice), 50 - 149 tys., poniżej 50 tys.
Do przeliczenia na 1000 mieszkańców wzięto pod uwagę następujące dane: liczbę netto rejestracji nowych spółek w danej miejscowości (po odjęciu od nowych rejestracji upadłości i wykreśleń z rejestru); liczbę zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej). Temu ostatniemu czynnikowi autorzy rankingu przyznali wagę trzy razy wyższą niż pozostałym.
Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. W tegorocznym zestawieniu miesięcznika „Forbes" pierwsze miejsce zajął Rzeszów, drugie Katowice, a za nimi uplasowały się Białystok i Gdynia.
Stolica aglomeracji śląskiej stale się rozwija
Katowice osiągnęły poziom 750 000 m2 przestrzeni biurowej i nadal się w tym zakresie rozwijają. Największe realizowane obecnie projekty to Grundmanna Office Park A, Eco City Katowice, czy niedawno oddany do użytku Craft.
- Oprócz przestrzeni biurowych, Katowice oferują również zrównoważony transport, liczne przestrzenie zielone oraz silne tradycje akademickie, a ich dodatkowym atutem jest dostęp do 3 międzynarodowych lotnisk oraz bogata oferta tzw. przemysłu czasu wolnego – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice. - Te wszystkie aspekty tworzą z Katowic wyróżniające się miejsce dla potencjalnych inwestorów - dodaje.
Katowice dla mieszkańców. Powstają nowe programy
Współpraca miasta ze środowiskiem biznesu znajduje również odzwierciedlenie w licznych programach skierowanych do mieszkańców. Jednym z nich jest mający już 10 lat program Corporate Readiness Certificate (CRC). Jest on skierowany do studentów i absolwentów do 2 lat po studiach. W ramach tego projektu 4 firmy działające w Katowicach: Accenture, EY, ING Hubs Poland i Kyndryl umożliwiają młodym ludziom wejście w świat biznesu i IT. W trakcie trwania programu studenci poznają współczesne metody pracy, najnowsze technologie oraz systemy zarządzania. Program został zapoczątkowany w Katowicach – teraz ma zasięg ogólnopolski.
Kolejnym edukacyjnym programem, ale skierowanym do nieco młodszych mieszkańców Katowic jest program Katowice Miastem Fachowców. Ma on na celu promowanie kształcenia w szkołach branżowych i technicznych, wzmocnienie atrakcyjności tego typu kształcenia i ukazanie związanych z nim perspektyw zawodowych.
Program jest realizowany w czterech etapach: lekcja wychowawcza w szkole, wizyta studyjna w firmie, wizyta w szkole technicznej/branżowej I stopnia i na koniec podsumowująca lekcja wychowawcza. Dotychczas zrealizowano cztery edycje programu, w których wzięło udział prawie 4000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i odbyło się prawie 200 wizyt studyjnych w firmach.
Pełny RANKING podamy już wkrótce.

i