Wypadek samolotu. Zginęły dwie osoby
Do tragicznego wypadku samolotu doszło w Rębielicach Królewskich w powiecie kłobuckim. W czwartek około godz. 18 rozbił się mały samolot Cessna 152. Dwie osoby - pilot i pasażerka - zginęli na miejscu.
- Wszystko widziałem na własne oczy. Samolot leciał nad lasem. Zrobił zakręt w stronę pola i przewrócił się na prawo. Najpierw zahaczył skrzydłem, potem odbił się i roztrzaskał na polu - mówi świadek zdarzenia cytowany przez portal kłobucka.pl
Tragiczny wypadek. Samolot roztrzaskany
Samolot rozbił się kilkaset metrów od zabudowań. Na razie nie wiadomo, czy był to lot treningowy, czy też szkoleniowy. Już wiadomo, kim były ofiary katastrofy samolotu.
Na miejscu jako pierwsi pojawili się strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Niestety na pomoc było już za późno. Samolot roztrzaskał się. Ciała pilotów zostały zmiażdżone. Strażacy ogrodzili cały teren w oczekiwaniu na policję i inne służby.
- Niestety samolot rozbił się i widać, że części znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów. Bardzo przykry widok. Jak mówił mi jeden z rolników, który widział całe zdarzenie, pilot nadleciał od strony lasu i prawdopodobnie próbował wykonać manewr, aby posadzić maszynę na pas skoszonego zboża. Niestety stracił sterowność i rozbił się - mówi Jarosław Brzęczek z serwisu kłobucka.pl
Katastrofa samolotu. Kim są ofiary?
W katastrofie lotniczej pod Rębielicami Królewskimi w gminie Popów (pow. kłobucki woj. śląskie) zginął 59-letni Marek Gładysz - pułkownik w stanie spoczynku, były żołnierz misji w Afganistanie, wykładowca, ekspert fundacji Stratpoints.
Marek Gładysz – ekspert w zakresie systemów teleinformatycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechniki Warszawskiej, ASzWoj /dawniej AON/ oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony w Chinach. W czasie służby wojskowej odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne SZ RP na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Odpowiadał między innymi za eksploatację troposferycznych linii radiowych oraz kompleksowe wsparcie SZ RP w zakresie teleinformatycznym oraz systemów dowodzenia. Projektant systemów teleinformatycznych dla Polskich Kontyngentów Wojskowych na teatrze działań.
W czasie służby w Joint Force Command (JFC) Brunssum na stanowisku Szefa Zarządu J6, odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne operacji ISAF w Afganistanie oraz inne operacje realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki. Współautor idei FMN /Federated Mission Networking/. Weteran operacji w Afganistanie i Iraku. Prywatnie pilot samolotów turystycznych oraz paralotni, żeglarz.
W feralnym locie zginęła prawdopodobnie również jego 80-letnia matka.