Karetka pogotowia to nie przychodnia na kółkach -  apeluje pogotowie ratunkowe

i

Autor: Jolanta Skwaradowska

Karetka pogotowia to nie przychodnia na kółkach - apeluje pogotowie ratunkowe

2020-09-18 19:16

Pogotowie ratunkowe czy szpital – tam coraz częściej pacjenci szukają pomocy lekarskiej. Od kilku miesięcy jest problem z dostaniem się do lekarza rodzinnego. Wiele przychodni ograniczyło się do tele-porad, a do wielu z nich nie można się nawet dodzwonić. Pacjenci którzy potrzebują recepty, czy skierowania na podstawowe badania dzwonią na pogotowie czy udają się na izbę przyjęć szpitala.

Karetki pogotowia to nie są przychodnie na kółkach – mówi dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach – Łukasz Pach. I apeluje do lekarzy rodzinnych aby zaczęli przyjmować pacjentów w przychodniach.

- Jest mnóstwo wyjazdów do tzw. wizyt domowych, ze względu na to, że Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest zamknięta bądź lekarz udziela tylko i wyłącznie tele-porady - mówi dyrektor Pach. - Pogotowie nie jest przychodnią na kółkach, to instytucja do ratowania życia ludzkiego - dodaje dyrektor Pach.

Pacjenci, którzy mają problem z dostępem do lekarza rodzinnego, nie tylko dzwonią na pogotowie ale też przychodzą na izby przyjęć szpitali. Jednak nie wszystkie przychodnie ograniczyły się do tele-porad. Część przyjmuje pacjentów normalnie - tak jest min. w Zespole Opieki Zdrowotnej w Knurowie.

- Z jednej strony pacjent powinien mieć dostęp do lekarza ale z drugiej strony, trzeba mieć też możliwość świadczenia usług niekoniecznie za pomocą osobistego kontaktu - mówi dyrektor ZOZ w Knurowie Tomasz Pitsch. - Apeluję też, żeby ludzie próbowali szukać takich miejsc, które są bardziej otwarte. Tak naprawdę funkcjonowanie Zakładów Opieki Zdrowotnej takich POZ zależy od pacjentów. Nie ma pacjentów, nie ma zakładu - dodaje.

Brak podstawowych badań może być niebezpieczny dla pacjentów.

- Są podmioty, które przez te ograniczenia nie wykonują badań laboratoryjnych. Boimy się tego, że u pacjentów, którzy odłożyli badania kolonoskopii, gastroskopii na kilka miesięcy, pewne objawy chorobowe związane z procesami nowotworowymi rozkręcą się - mówi Michał Ekkert prezes szpitala w Knurowie.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego praca przychodni lekarskich została ograniczona w marcu. Od tego czasu pacjenci głównie mogą liczyć na tele-porady.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?
Bezpiecznie na rowerze - film profilaktyczny