Kamil Żbikowski zmierzy się z Małgorzatą Mańką-Szulik w wyborach na prezydenta Zabrza
Podczas środowej konferencji Kamil Żbikowski opowiedział o problemach, z jakimi mierzy się Zabrze i przedstawił propozycje rozwiązań. Zapowiedział uzdrowienie finansów Zabrza i zapanować nad zadłużeniem, które obecnie wynosi ok. 780 mln zł. Zamierza postawić na inwestycje, które podnoszą jakość życia mieszkańców i wesprzeć przedsiębiorców. W tym ma pomóc m.in. utworzenie Nowego Centrum Biznesu wzdłuż ul. Nowohagera.
Żbikowski chce też zmniejszyć liczbę wydziałów urzędu i dostosować godziny pracy do potrzeb mieszkańców. Przedstawił też plany na ożywienie wymarłego centrum Zabrza. Wspomniał też o wszechobecnym brudzie i dzikich wysypiskach śmieci, z którymi chce walczyć. Zapowiedział zwiększenie dotacji do wymiany "kopciuchów", funduszu na remonty mieszkań komunalnych i inwentaryzację pustostanów.
Pomysły Żbikowskiego na lepsze Zabrze: mniej dziurawych dróg i Górnik w rękach ekspertów
Kandydat na prezydenta Zabrza mówił też o swoich pomysłach na lepszy transport w mieście. Chce stworzyć w mieście nowe ścieżki rowerowe, wdrożyć system inteligentnego systemu sterowania ruchem drogowym i doświetlić przejścia dla pieszych. Ma też zamiar ulepszyć edukację, rozwinąć kulturę i sport.
W tym miejscu Żbikowski skupił się głównie na Górniku Zabrze, który jego zdaniem powinien być zarządzany przez ekspertów. Żbikowski chciałby pozyskać inwestora oraz sponsora strategicznego, by klub mógł się rozwijać, a miasto nie było rokrocznie obciążone wielomilionowymi wydatkami.
Kim jest Kamil Żbikowski?
Kamil Żbikowski ma 38 lat i jest rodowitym zabrzaninem. Już w 2018 roku startował w wyborach prezydenckich w Zabrzu, ale odpadł w pierwszej turze. Udało mu się jednak zdobyć mandat radnego. Jest przewodniczącym klubu radnych Lepsze Zabrze, pełni rolę wiceprzewodniczącego Komisji Ekologii i zasiada w Komisji Budżetu i Inwestycji.
Żbikowski zasłynął jako autor główny inicjator powstania budżetu obywatelskiego. Specjalizuje się w tematach społecznych, działał na rzecz czystego powietrza, bezpieczeństwa drogowego i rozwoju infrastruktury rowerowej. Wielokrotnie można go było spotkać podczas akcji pomocowych, dał się poznać jako wolontariusz w Szlachetnej Paczce i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim. Jest absolwentem finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Zawodowo zarządza międzynarodowymi projektami w globalnej firmie.