Co raz więcej młodych osób w dzisiejszych czasach słyszy, że choruje na nowotwór. Obecna sytuacja pandemiczna oraz życie w ciągłym biegu i stresie nie pomagają w walce z tą chorobą. Specjalistyczne badania oraz dostęp do specjalistów jest ograniczony, a wszystko to związane jest z obostrzeniami oraz brakiem personelu medycznego. Lekarze apelują, aby pomimo tego zadbać o swoje zdrowie i zmienić swój styl życia:
- Profilaktyką pierwotną jest zmiana trybu życia. Prawie 1/3 związana jest z paleniem papierosów, które są jednym z głównych czynników zachorowań na raka płuc. Dlatego osoby powinny rzucić palenie lub częściej się badać, aby w miarę szybko zacząć reagować. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym nowotworom jest otyłość i brak ruchu fizycznego. Powinniśmy zadbać o swoją dietę i zdrowy tryb życia - mówi dr.n.med Robert Kwiatkowski Zarządca Zakładem Radiologii w Katowickim Centrum Onkologii
W Polsce najczęściej wykrywalnymi nowotworami są rak płuc, jelita grubego, piersi oraz szyjki macicy, a także gruczołu krokowego.
Osoby chorujące na nowotwór bardzo często nie wiedzą co powinni zrobić i gdzie się zgłosić. Na Śląsku działa wiele fundacji onkologicznych, które pomagają właśnie takim osobom. Jedną z nich jest Fundacja Onkologiczna Rakiety, która oferuje całkowicie bezpłatną pomoc zarówno dla osoby chorej, jak i jej najbliższych. Bardzo często bliscy takiej osoby nie wiedzą jak powinni się zachować oraz jak mogą pomóc choremu, dlatego fundacja oferuje im pomoc psychologiczną oraz wskazuje szereg rozwiązań.
Co jakiś czas fundacja organizuje także różnego rodzaju akcje, które pozwalają zebrać pieniądze na leczenie swoich podopiecznych. Obecnie fundacja ma pod swoimi skrzydłami ponad 200 podopiecznych, którzy czekają na pomoc.
- Jeżeli ktoś jest podopiecznym fundacji to otrzymuje wsparcie nie tylko w postaci bezpłatnych spotkań z psychologiem, z psychiatrą czy z dietetykiem, ale też mamy wspaniały zespół, który prowadzi tą osobę przez cały ten proces, czyli układamy z nimi harmonogram, wskazujemy co będzie się działo. Jesteśmy dla nich w każdej chwili, a co najważniejsze prowadzimy telefon kryzysowy, który czynny jest przez całą dobę i nasi pracownicy są dostępni przez cały czas zarówno dla chorego jak i jego bliskich - mówi Magdalena Sekuła Dyrektor Regionu Południe Fundacji Rakiety
W piątek (4 lutego) wypada wspomniany już Światowy Dzień Walki z Rakiem, dlatego Fundacja Rakiety postanowiła w tym dniu zorganizować bezpłatne warsztaty dla wszystkich chętnych. Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 12.
- Podczas wydarzenia zaproszeni przez nas specjaliści opowiedzą o tym jak jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Przede wszystkim opowiemy o tym, jak przez zbilansowaną dietę dbać o odporność zarówno fizyczną jak i psychiczną. Powiemy sobie też trochę o dwóch tematach dosyć kontrowersyjnych mianowicie: mięso i nabiał i czy mają one jakiś wpływ na zachorowalność - mówi Anna Żuchniewicz Koordynatorka Fundacji Rakiety
Po zakończonych warsztatach dla jego uczestników przewidziany będzie miesięczny challange, podczas którego na specjalnej grupie uczestnicy będą otrzymywać zadania. Dla tych najbardziej wytrwałych przewidziane są nagrody. Więcej informacji znajdziecie na mediach społecznościowych fundacji.