Nauczyciele będą mieli wolną rękę.
- Wierzymy w mądrość i kompetencję nauczycieli. Prawo Oświatowe jednoznacznie definiuje kto podejmuje decyzje o wyborze podręcznika. Ja rozmawiałem osobiście z każdym dyrektorem naszych ogólniaków i szkół, do których ten nowy program wchodzi, nie podjęto jeszcze w żadnej sosnowieckiej szkole jednoznacznej decyzji - powiedział nam wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Byszewski.
Podręcznik do HiT-u autorstwa prof. Roszkowskiego zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji budzi duże kontrowersje. Znalazły się w nim między innymi sformułowania o "produkowaniu" i "hodowli" ludzi.
Pani Aneta Kamińska z Sosnowca skorzystała w tym roku z dofinansowanego przez miasto programu in vitro. Już niedługo na świat przyjdzie jej syn Staś. Słowa zawarte w podręczniku uważa za okrutne.
- Nie powinno się to wcale znaleźć. Dla mnie in vitro to nie jest nic wstydliwego, nic złego. To jest po prostu spełnienie marzeń rodziców, którzy nie mogą naturalnie posiadać dziecka - mówi nam Pani Aneta.
Coraz więcej szkół w kraju decyduje się na bojkot podręcznika do Historii i Teraźniejszości autorstwa profesora Roszkowskiego. Wiele placówek nie umieszcza go w swoim wykazie.
Przedmiot Historia i Teraźniejszość od 1 września tego roku będzie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 roku.