IPN wyremontuje groby Powstańców Śląskich w ramach 100 rocznicy Powstań

i

Autor: arc

Ruda Śląska: IPN wyremontuje groby Powstańców Śląskich w ramach 100 rocznicy Powstań

2020-01-27 10:29

W tym roku będziemy obchodzić setną rocznicę II Powstania Śląskiego. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wyremontuje groby Powstańców Śląskich, których szczątki spoczywają na cmentarzu parafialnym w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Wirek.

IPN wyremontuje groby Powstańców Śląskich

Na cmentarzu parafialnym w Rudzie Śląskiej - Wirku spoczywają powstańcy śląscy: Franciszek Szmajduch, Maksymilian Tomas, Józef Szczotka, Edward Herman, Paweł Myszor, Alojzy Braum, Augustyn Pietroniec, Alfons Szymiczek, Brunon Szmatol.

W ramach uczczenia 100. rocznicy Powstań Śląskich Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach remontuje ich groby. W archiwach trudno znaleźć szczegółowe informacje na temat samych powstańców, dlatego władze Rudy Śląskiej proszą mieszkańców o przekazanie informacji na ich temat do Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Przypomnijmy, że drugie Powstanie Śląskie wybuchło w sierpniu 1920 roku. W tym czasie trwały już przygotowania do plebiscytu, którego wyniki miały zadecydować o przynależności państwowej Śląska. Bojówki niemieckie próbowały zbrojnie opanować teren plebiscytowy i napadały na polskie lokale. Powstańcy domagali się ukarania sprawców napadów. Do strajku generalnego dołączyli polscy górnicy, a także młodzież szkolna. Obszar walk skupił się w powiatach okręgu przemysłowego. W walkach wzięło udział ponad 5 tysięcy uzbrojonych osób. Oddziały opanowały Królewską Hutę (dzisiejszy Chorzów), Mikołów, Radzionków czy Nakło Śląskie, a także powiat pszczyński, raciborski i większość powiatu bytomskiego, jednak bez terenu Wirku. Udało się zająć Bielszowice, Halembę i Rudę, a także m.in. Makoszowy, Bujaków, Paniówki, Paniowy oraz Mikulczyce.

Powstańcy rozbili główne punkty oporu niemieckich bojówek i opanowali znaczną część okręgu przemysłowego. Potyczki trwały jeszcze niemal do końca sierpnia

Województwo śląskie bez tajemnic. Rozpoznasz miasto po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Województwo śląskie bez tajemnic