Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie 42 najciekawsze, dostępne turystycznie obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Coroczne święto Szlaku Industriady jest weekendową imprezą wypełnioną:
- koncertami,
- wystawami,
- zawodami sportowymi,
- prezentacjami
- czy możliwościami zwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc.
Główna część Industriady odbywa się w sobotę. W poprzednich latach święto organizowano zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca; dwie jego ostatnie edycje odbyły się we wrześniu.
Do 2019 r. koordynatorem szlaku i głównym organizatorem święta był wyspecjalizowany referat dziedzictwa przemysłowego w urzędzie marszałkowskim. W lutym 2020 r. decyzją zarządu województwa funkcje te przejęło współprowadzone przez samorządy woj. śląskiego oraz Zabrza Muzeum Górnictwa Węglowego.
Industriada 2023 odbędzie się w czerwcu
- Tegoroczna 14. edycja Industriady odbędzie się 17 czerwca.
Zdecydowaną większość wydarzeń Industriady organizują obiekty Szlaku bądź instytucje kultury woj. śląskiego. Część atrakcji przygotują "obiekty zaprzyjaźnione", czyli instytucje wybrane w konkursie na plan najciekawszych imprez wzbogacających program imprezy.
Co roku organizowany jest otwarty konkurs ofert na zadania publiczne woj. śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego. Jego celem jest wsparcie wydarzeń organizowanych podczas Industriady.
Ubiegłoroczna, 13. Industriada odbyła się w sobotę 3 września 2022 r. Motywem przewodnim wydarzeń było hasło: "Po szychcie – czas na fajrant". 350 wydarzeń odbyło się w 41 obiektach zlokalizowanych w 25 miastach regionu.
Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego został w ostatnich tygodniach rozszerzony o działające od roku Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz o Stację Biblioteka w Rudzie Śląskiej - Chebziu. Tym samym szlak liczy obecnie 42 obiekty.