Osoby starsze rzadko używają nawigacji w telefonie.
- To jest ta grupa, która nie jest w stanie się z tego lasu wydostać, lub też ma jakieś kłopoty ze zdrowiem. Dłuższy pobyt w lesie skutkuje dla tej osoby niemożnością wyjścia. Te osoby mogą zasłabnąć, potrzebować lekarstw. To są zaginięcia takie już o najwyższym priorytecie i tutaj do poszukiwań takich osób kierowane są maksymalne siły - powiedziała nam rzeczniczka sosnowieckiej policji Sonia Kepper.
Na szczęście zazwyczaj poszukiwania kończą się szczęśliwie i zagubione osoby zostają odnalezione, choć czasami poszukiwania trwają po kilkanaście godzin.
Policja apeluje do grzybiarzy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas wyprawy do lasu. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć zagrożenia.
Przede wszystkim należy zabrać ze sobą naładowany telefon, latarkę i elementy odblaskowe. Trzeba poinformować najbliższych gdzie idziemy i o której wrócimy.
Według badań grzybobranie jest jedną z ulubionych aktywności jesiennych Polaków. Systematycznie grzyby zbiera około 40 procent mieszkańców naszego kraju.