Za co Grzegorz Braun może stracić poselski immunitet?
Przypomnijmy, że we wtorek, 6 maja w godzinach przedpołudniowych w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach Grzegorz Braun po raz kolejny wywołał skandal. Europoseł ściągnął flagę Unii Europejskiej, a następnie wytarł ją buty.
Takie emblematy nie są otoczone żadną ochroną prawną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Tu jest Polska nie Bruksela - mówił Grzegorz Braun.
Następnie, by postawić kropkę nad "i" na oczach zgromadzonego tłumu przez kopalnią Wujek oblał łatwopalną substancją i podpalił europejską flagę.
Policja już wczoraj informowała, że wszczęła śledztwo w związku z interwencją poselską jednego z kandydatów na Prezydenta RP, do której doszło w siedzibie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Dziś, 7 maja służby poinformowały, że zebrany materiał dowodowy zostanie przekazany do głównej komendy policji.
W związku z incydentem z udziałem jednego z kandydatów na Urząd Prezydenta RP, do którego doszło 6 maja br. w Katowicach – najpierw w gmachu Ministerstwa Przemysłu, a następnie pod kopalnią „Wujek” – informujemy, że Komenda Miejska Policji w Katowicach skompletowała materiał dowodowy oraz niezbędną dokumentację w sprawie i przygotowała wniosek do Komendy Głównej Policji o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na ściganie (uchylenia immunitetu) - przekazała śląska policja.
Dokument zostanie przekazany do KGP, która podejmie dalsze czynności proceduralne, w tym zwróci się do właściwych organów z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności.
Zobaczcie zdjęcia z wystąpienia Grzegorza Brauna przed Kopalnią Wujek w Katowicach.
Grzegorz Braun już bez immunitetu europosła
Przypomnijmy, że Parlament Europejski uchylił we wtorek, 6 maja immunitet Grzegorza Brauna. Głosowanie odbyło się w Strasburgu. Poparto uchylenie ochrony parlamentarnej politykowi, umożliwiając tym samym prowadzenie postępowania przez polską prokuraturę.
Wniosek o uchylenie immunitetu złożyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi śledztwo dotyczące zdarzenia z grudnia 2023 roku. Wówczas Grzegorz Braun przy użyciu gaśnicy zgasił świece chanukowe rozstawione w Sejmie podczas uroczystości religijnej.
Do incydentu doszło w obecności uczestników obchodów święta. Zachowanie posła wywołało oburzenie opinii publicznej oraz przedstawicieli mniejszości żydowskiej, a sprawa zyskała międzynarodowy rozgłos. Sam Braun tłumaczył swój czyn jako "sprzeciw wobec profanacji polskiego Sejmu", jednak spotkał się z szeroką krytyką i oskarżeniami o antysemityzm.
