Ile zarabiają górnicy? Polacy mogą pomarzyć o takich zarobkach

i

Autor: Shutterstock

Górnicy coraz częściej sięgają na dole po amfetaminę i metamfetaminę

2023-02-03 15:11

Sekcje zwłok przeprowadzone w przypadkach dwóch nagłych zgonów w kopalni w 2022 r. udowodniły, że pracownicy zażywali środki psychotropowe – amfetaminę i metamfetaminę.

Według portalu nettg.pl powołującego się na informacje pochodzące z Wyższego Urzędu Górniczego, w dwóch przypadkach nagłych zgonów pracowników z przyczyn naturalnych w 2022 r. sekcja zwłok pokazała, że ci górnicy zażywali amfetaminę i metamfetaminę.

Problem narkotyków wśród górników

Już od kilku lat jest głośno o problemie narkotyków wśród pracowników kopalń. Część górników zażywa środki psychotropowe ze strachu przed pracą na dole, a jeszcze inni biorą, bo fizycznie nie wytrzymują.

Zażywanie amfetaminy i metamfetaminy bardzo często prowadzi do problemów związanych z pracą serca. Powoduje nagły wzrost ciśnienia oraz zwiększenie częstotliwości skurczów mięśnia sercowego. To wszystko w połączeniu z wysiłkiem może przyczynić się do zawału i w efekcie do zgonu.

Portal nettg.pl przypomina, że w 2011 r. policjanci zatrzymali na terenie jednej z katowickich kopalni pięciu mężczyzn, którzy handlowali marihuaną. W tym roku policjanci z Jastrzębia-Zdroju w mieszkaniu jednego z pracowników kopalni znaleźli 400 gramów marihuany.

Wypadki na kopalniach w 2022 roku

W 2022 r. w górnictwie odnotowano wzrost wypadkowości o 0,3% w porównaniu do 2021 r., z 2 078 do 2 085 wypadków.

Wpływ na to miało zwiększenie się o 2,6% liczby wypadków w górnictwie węgla kamiennego, z 1 773 wypadków zaistniałych w 2021 r. do 1 819 zaistniałych w 2022 r. - czytamy w informacji WUG.

Głównymi przyczynami wypadków ogółem w 2022 r. były:

  • potknięcie, poślizgnięcie lub przewrócenie się osób (31,9%);
  • uderzenie narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (16,9%);
  • spadnięcie, stoczenie, osunięcie się mas i brył skalnych, opad skał ze stropu i ociosu lub zawał (16,9%);
  • upadek, stoczenie, obsunięcie się przedmiotów/materiałów (10,5%).