Gliwice: Brakuje nauczycieli w szkołach. Blisko 100 nieobsadzonych etatów

i

Autor: Archiwum Gliwice: Brakuje nauczycieli w szkołach. Blisko 100 nieobsadzonych etatów

Gliwice: Brakuje nauczycieli w szkołach. Blisko 100 nieobsadzonych etatów

2022-10-17 11:29

W Gliwicach Jest niedobór nauczycieli. Najbardziej odczuwalne jest to w szkołach podstawowych. Na ten moment nieobsadzonych jest 94 stanowisk.

W Gliwicach brak nauczycieli. Najwięcej w szkołach podstawowych

Gliwice zmagają się z brakiem nauczycieli w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jak podaje portal 24gliwice.pl łącznie odnotowano w nowym roku szkolnym 94 wakaty. To więcej o 20 niż w zeszłym roku. 

- Najwięcej nieobsadzonych stanowisk dotyczy specjalistów (nauczycieli współorganizujących kształcenie i nauczycieli zajęć rewalidacyjnych) – 17. Kolejne dziesięć wakatów dotyczy nauczycieli języka polskiego. Wśród nieobsadzonych stanowisk znajdują się też: nauczyciele świetlicy (10), psycholodzy szkolni (8), nauczyciele wychowania przedszkolnego (7), nauczyciele przedmiotów zawodowych (6), angliści (3), matematycy (3) czytamy na portalu 24gliwice.pl 

Dyrektorzy pomimo trudności kadrowych starają się zapewnić uczniom odpowiednie warunki nauki, opieki i wychowania – mówi w rozmowie z portalem 24gliwice.pl  Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Godziny nieobsadzone są realizowane przez zatrudnionych nauczycieli jako zastępstwa doraźne (do czasu znalezienia nauczyciela). Nie posiadamy informacji dlaczego nauczyciele nie chcą podejmować pracy w zawodzie – dodaje.

Nie tylko w Gliwicach brakuje nauczycieli. W innych miastach również

Nie tylko Gliwice borykają się z brakiem nauczycieli w tym roku szkolnym. "Głos Nauczycielski" w lipcu alarmował, że liczba ofert pracy dla nauczycieli w Polsce przekroczyła 20 tysięcy. Względem poprzedniego roku jest to wzrost o 50 procent. Sami nauczyciel rezygnują z prostej przyczyny - niskie wynagrodzenie, co przy dzisiejszej inflacji i cenach sprawia, że ich jakość życia znacząco się obniżyła. Nie zmieniła tego nawet wzrastająca subwencja oświatowa, która rosła corocznie w latach 2017-2020 (dane z raportu NIK), bo i tak jeszcze szybciej rosły wydatki na cele oświatowe. 

W porównaniu do 2017 r. w 2020 r. subwencja oświatowa wzrosła w skali kraju średnio o blisko 20%, a wydatki o 23%, natomiast w przypadku samorządów kontrolowanych przez NIK odpowiednio o 23% i o ok. 29%., przy czym najbardziej znaczącą różnicę odczuły gminy miejskie – wzrost subwencji wyniósł tam w badanym okresie 10%, a wydatków 23% – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli.