Zmarli w 2023 roku. Znani mieszkańcy województwa śląskiego
Wspominamy zmarłych w 2023 roku, którzy odeszli z tego świata. W 2023 roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci pochodzących z województwa śląskiego. Byli nimi znani dziennikarze, politycy, działacze społeczni, aktorzy i artyści. Przypominamy sylwetki tych, którzy odeszli w tym roku.
Wspominamy zmarłych w 2023 z województwa śląskiego
Dr Andrzej Klimczak - neurochirurg
Dr Andrzej Klimczak był znanym i cenionym neurochirurgiem. Odszedł w wieku 55 lat po długiej i ciężkiej chorobie.
- Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Andrzej Klimczak, znakomity neurochirurg z naszego szpitala. Był niezwykle szanowany i lubiany przez pacjentów i współpracowników. Dobry, uczynny, prawdziwy przyjaciel dla wielu... Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia - czytamy w komunikacie władz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Agnieszka Strzemińska - dziennikarka Radia Katowice
Do rozgłośni przy Ligonia 29 Agnieszka Strzemińska przyszła pracować 33 lata temu. Pracowała tam jako dziennikarka i prezenterka. Relacjonowała zarówno wydarzenia sportowe, jak i kulturalne. Jak wspominają pracownicy radia, najbardziej lubiła pracować w terenie. Prowadziła audycje "O czym milczy historia?" i "Książki mojej młodości", które mają rzesze swoich słuchaczy.
Dziennikarka w marcu została członkinią Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk. Na antenie Radia Katowice w audycji "Słowa i słówka" edukowała zarówno słuchaczy, jak i redakcyjnych kolegów, o czym zresztą sami wspominają. Agnieszka Strzemińska zmarła w wieku 56 lat. Osierociła syna Wiktora.
Andrzej Molin - radny śląskiego sejmiku i były burmistrz Wisły
Andrzej Molin był wieloletnim nauczycielem, wicedyrektorem, a w latach 1992-2006 dyrektorem Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. W latach 2006-2010 był burmistrzem Wisły. Zmarł w wieku 68 lat.
Dr Stanisław Dyląg - wieloetni dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
Dr Stanisław Dyląg kierował nieprzerwanie od 1991 roku Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Stworzył w regionie jedną z największych akcji promujących oddawanie krwi "Wampiriada", był wielkim ambasadorem donacji.
Dr n. med. Mariusz Duda - prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (
Dr Mariusz Duda nieprzerwanie od 2007 roku pełnił funkcję prezydenta Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (PSI). Działał także we władzach Międzynarodowego Kongresu Implantologów Jamy Ustnej (International Congress of Oral Implantologists; ICOI), m.in. jako członek zarządu europejskiego oddziału tej organizacji oraz wiceprezydent ICOI na Polskę.
Był autorem i współautorem prawie 100 publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.
Grzegorz Gawlik - podróżnik
Grzegorz Gawlik - podróżnik, alpinista i zdobywca wulkanów. Od 2006 roku realizował "Projekt 100 Wulkanów", w 2016 roku przekroczył półmetek. 42-letni podróżnik zginął zdobywając Wulkan Ontake 7 kwietnia.
Dr Jerzy Polak - historyk
Jerzy Polak przyszedł na świat w Cieszynie, ale praktycznie całe swoje życie spędził w Bielsku-Białej. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej. Polak był absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Był m.in. dyrektorem Muzeum Historycznego. Miał też zaszczyt pełnić rolę honorowego prezesa Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Na swoim koncie miał wiele publikacji poświęconych dziejom Bielska-Białej.
Zmarł 23 września w wieku 69 lat.
Marek Plura - senator
Marek Plura od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni i dlatego poruszał się na wózku. Od 2019 r. był senatorem Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej, w latach 2007-2014 był posłem, a w latach 2014-2019 europarlamentarzystą.
Marek Plura pochodził z Raciborza, ale od wielu lat mieszkał w Katowicach, gdzie od 2006 r. był nawet radnym miasta. W swojej pracy zajmował się równouprawnieniem oraz wsparciem osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim sprawami śląskiej tożsamością.
Walczył o wprowadzenie regionalnego języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Był także autorem obywatelskiego projektu wprowadzenia do tej ustawy etnicznej mniejszości śląskiej.
Zmarł w wieku 53 lat 21 stycznia w Katowicach.
Dr Maria Piekorz - filolog
Dr Maria Piekorz wykładała kulturę języka i retorykę na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
- Wybitny dydaktyk, nauczyciel – cudowny człowiek. Zostaną w nas Jej wykłady, seminaria i ćwiczenia – zwłaszcza te z zakresu kultury języka i retoryki. Zawsze miała czas na mądre rozmowy, które chętnie prowadziła z bliskimi współpracownikami... Wszyscy, którzy mieli okazję Ją poznać na zawsze pozostaną pod wrażeniem Jej ciepła, dobra, i życzliwości - wspomina ją Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego.
Zmarła 12 stycznia w wieku 73 lat
Piotr Mankiewicz - założyciel Muzeum Chleba w Radzionkowie
Piotr Mankiewicz był wielkim miłośnikiem tradycji i kultury Górnego Śląska i założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.
- Człowiek niezwykły. W muzeum przez ponad 20 lat uczył najmłodsze pokolenia szacunku do chleba i pracy, a starszych zabierał w sentymentalną podróż do lat młodości. Współinicjator święcenia pokarmów wielkanocnych w strojach śląskich w Kościele św. Jacka w Bytomiu (Rozbarku). Społecznik, który nie tylko sam działał, ale przede wszystkim inspirował innych do działania m.in. na rzecz łączenia pokoleń i lokalnej społeczności - wspomina Piotra Mankiewicza muzeum.
Zmarł 19 sierpnia w wieku 82 lat.
Józef Wojnarowski - profesor Politechniki Śląskiej
Pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej rozpoczął w 1954 roku. W trakcie pracy na Uczelni piastował stanowiska: kierownika Zespołu Mechaniki i Dynamiki Maszyn, zastępcy dyrektora Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, dyrektora Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, kierownika Katedry Mechaniki, Robotów i Maszyn Roboczych Ciężkich,kierownika Katedry Mechaniki, Robotów i Maszyn.
Był członkiem Rady Wydział Mechanicznego Technologicznego, w latach 1987-1990 był członkiem Senatu Politechniki Śląskiej. Był autorem ponad 500 publikacji naukowych, 5 udzielonych patentów. Był promotorem 20 przewodów doktorskich.
Profesor Józef Wojnarowski był wyróżniany licznymi odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej czy też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 22 września w wieku 90 lat.
Prof. Przemysław Jałowiecki - naukowiec i były rektor ŚUM
Prof. Przemysław Jałowiecki urodził się w 1954 roku w Krakowie. Dyplom lekarza z wyróżnieniem uzyskał w Śląskiej Akademii Medycznej (dziś: Śląski Uniwersytet Medyczny). Na tej samej uczelni obronił doktorat, a w 2007 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
awodowo interesował się m.in. epidemiologią w anestezjologii, zdarzeniami krytycznymi i powikłaniami związanymi z anestezją. Jego uwagę zajmowała również problematyka doskonalenia metod i sposobów znieczulenia. Na polu swoich zainteresowań odnosił duże sukcesy.
Prof. Jałowiecki był autorem pionierskiej w Polsce metody jednoczesnego stosowania tiopentalu i piracetamu w intensywnej terapii ukierunkowanej na ochronę mózgu u chorych po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych. Ponadto jako pierwszy w kraju dokonał analizy przyczyn i okoliczności występowania zdarzeń krytycznych i ciężkich powikłań związanych z anestezją.
Zmarł 15 stycznia w wieku 68 lat.
Rafał "Pogo" Pogorzelski - raper
Rafał Pogorzelski mieszkał w katowickiej dzielnicy Załęże. Raper zorganizował i uczestniczył w kilkunastu akcjach charytatywnych, w tym Akcja Lajk, Zabawka dla Dzieciaka, Dobro Jest w Nas. czy też Sheeroko Rap2night, z którego środki zostały przeznaczone dla Stowarzyszenia dla zwierząt "Nawzajem".
Zmarł 14 kwietnia w wieku 37 lat.
Rafał "Ravgor" Górecki - youtuber
Rafał Górecki rozpoczął swoją karierę internetową w 2011 roku. Był jednym z pierwszych pranksterów w naszym kraju. W serwisie YouTube publikował filmy, na których wykręcał przeróżne żarty przypadkowym przechodniom. Lekki humor i świeży kontent, który Ravgor przeniósł z Zachodu do Polski, przyniosły mu sławę i mnóstwo fanów. W szczycie kariery nagrywał z takimi osobowościami, jak Wapniak czy Z D*py.
Zmarł 18 lipca w wieku 35 lat.
Radosław Ostałkiewicz - wój gminy Jaworze
Radosław Ostałkiewicz był ekonomistą, specjalistą w dziedzinie organizacji i zarządzania. Z Urzędem Gminy Jaworze był związany od 2003 roku. W 2014 roku został wybrany wójtem gminy w pierwszej turze, uzyskując 62,8% głosów. Cztery lata później uzyskał reelekcję, zdobywając 93,4% głosów.
Zmarł 9 maja w wieku 44 lat.
Zbigniew Wach - taternik, alpinista, wspinacz skałkowy
Urodził się w 1947 roku w Dąbrowie Górniczej. Zaczął wspinać się w 1967 na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Poprowadził tam wiele nowych i trudnych na owe czasy dróg, wśród nich są m.in. Droga Wacha VI+ i Przez trumnę VI+.
W Tatrach poprowadził nowe drogi na Kazalnicy Mięguszowieckiej, Małym Młynarzu ), Galerii Gankowej, Młynarczyku i Cybrynce.
Był autorem artykułów publikowanych w czasopismach górskich oraz zbioru opowiadań „Biwak nad Białą Wodą”. Został odznaczony medalem „za wybitne osiągnięcia sportowe”.
Zmarł 16 stycznia w wieku 75 lat.
Arkadiusz Loska - dziennikarz
Pracę w mediach rozpoczął w 1999 roku. Doświadczenie zdobywał między innymi w TVN, TVN24, Nsport, TVS, Radio eM, Radio Plus, Radio Top. Był także rzecznikiem prasowym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Przez trzy lata pracował jako główny specjalista w Starostwie Powiatowym w Mikołowie.
Zmarł 20 lipca w wieku 49 lat.
Prof. Marek Szczepański - socjolog
Prof. Marek Szczepański był prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w latach 1990–1993, dyrektorem Instytutu Socjologii w latach 1993–2008, a w 1991 roku objął funkcję kierownika Zakładu Socjologii Rozwoju.
Był także współzałożycielem, rektorem, a następnie prorektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach, wiceprzewodniczącym Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (Stacja PAU w Katowicach), przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich, Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytut Śląski w Opolu (w latach 2008–2012).
Zmarł 11 października w wieku 67 lat.
Dr Jolanta Wadowska-Król - "Doktórka od familoków"
Jolanta Wadowska-Król zajmowała się problematyką występowania ołowicy u dzieci w Szopienicach. Dzięki niej przebadano ponad 4,5 tys. dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej. Wyniki jasno wskazywały, że skala zatrucia ołowiem na podanym obszarze jest ogromna.
Odkrycie doktor Wadowskiej-Król nie zostało ciepło przyjęte przez ówczesne władze. Rządzący naciskali, by lekarka wycofała się z dalszych działań. Na szczęście jej batalia na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci przyniosła rezultaty. Tysiące dzieci dotkniętych zagrożeniem ołowicy wysłano na leczenie do Istebnej i Rabki. Doktor Wadowska-Król przeszła na emeryturę w 2011 roku.
Zmarła 18 czerwca w wieku 83 lat.
Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej
Wieloletni prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult zmarł 9 listopada 2023 roku w wieku 82 lat.
Jacek Krywult urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. W wieku czterech lat, wraz ze swoimi rodzicami, przeniósł się do Bielska-Białej. Właśnie z tym miastem związał całe swoje zawodowe i prywatne życie.
W Bielsku-Białej kojarzony jest głównie z Fabryką Aparatów Elektrycznych Apena, w której pracował przez 35 lat. Jacek Krywult udzielał się także przez wiele lat w lokalnym samorządzie. Był radnym Miejskiej Rady Narodowej.
W 1981 roku został prezydentem Bielska-Białej. Funkcję tę sprawował blisko rok, aż do wybuchu stanu wojennego. Do samorządu powrócił w roku 2002, kiedy to ponownie został wybrany na prezydenta miasta. Zarządzał nim przez cztery kolejne kadencje, aż do roku 2018. Zrezygnował wówczas z ubiegania się o fotel prezydenta i objął mandat radnego. Był odznaczony także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Piotr Kochanek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich
W poniedziałek 11 grudnia po miesiącach walki z ciężką chorobą zmarł Piotr Kochanek, rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.
Piotr Kochanek odszedł w wieku 45 lat. Mieszkańcom dał się poznać jako społecznik, zawsze gotowy do niesienia pomocy innym. Działał w Fundacji Wolne Miejsce, która słynie z organizacji wigilii i śniadań wielkanocnych dla samotnych.
Prywatnie Piotr Kochanek pasjonował się muzyką. Grał na basie i często koncertował razem z grupą przyjaciół z zespołu.
Krzysztof Respondek, aktor, kabareciarz, artysta
Krzysztof Respondek - aktor, kabareciarz i wokalista - zmarł nagle 22 grudnia w wieku 54 lat.
Artysta urodził się w Tarnowskich Górach. Respondek znany był m.in. z Teatru Rozrywki w Chorzowie. 1 stycznia 1999 roku dołączył do artystów kabaretu Rak. Widzowie telewizyjni znają go z ról w serialu Barwy szczęścia. Zwyciężył też w jednej z edycji "Jak oni śpiewają".
Patrycja Widera, celebrytka
Patrycja Widera pochodziła z Piekar Śląskich. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Nie udało się jej uratować. Miała 24 lata.
W środę, 8 listopada informację o śmierci Patrycji Widery przekazała jej kuzynka - Monika Kulik.
Patrycja Widera znana była m.in. z programu „Projekt Lady” oraz seriali „Szkoła” i „Pułapka”.
W ostatnich latach prowadziła konta w mediach społecznościowych.
Aktywność społecznościową Patrycja Widera prowadziła przede wszystkim na TikToku (jej profil obserwuje ponad 1,5 mln internautów) oraz Instagramie (ponad 135 tys. followersów).
Krzysztof Jaślar, reżyser i dziennikarz
Krzysztof Jaślar urodził się w 1948 r. w Bytomiu, a zmarł 7 listopada w Warszawie.
W 1966 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, następnie ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Po studiach otrzymał od Zenona Laskowika propozycję założenia w Poznaniu zawodowego kabaretu Tey. Z kabaretem Tey był związany cztery lata. Za jego czasów, w 1973, kabaret otrzymał prestiżową Złotą Szpilkę.
Następnie rozpoczął pracę w redakcji rozrywki poznańskiego ośrodka telewizyjnego, chcąc zostać dziennikarzem sportowym. Ukończył podyplomowe studia dziennikarskie. Od 1977 razem z Zenonem Laskowikiem zaczął tworzyć programy dla telewizji. Zdał egzamin na reżysera i od tego czasu jego powołaniem stały się programy rozrywkowe w telewizji, festiwale opolskie, a także spektakle teatralne.
Jan Matuszyński, dziennikarz
Jan Matuszyński zmarł we wtorek 19 grudnia w wieku 69 lat. Dziennikarz przez lata był związany z telewizją TVP3 Katowice.
Jan Matuszyński urodził się w 1954 roku w Rudzie Śląskiej. Całe życie poświęcił dziennikarstwu. Współpracował z dziennikiem "Sport", był redaktorem naczelnym tyskiego "Tygodnika Echo" i dyrektorem oddziału "Dziennika Zachodniego". W 1998 roku trafił do TVP3 Katowice. Prowadził autorski cykl "Pod górę", tworzył reportaże i filmy dokumentalne, a także pisał książki.
Prywatnie Jan Matuszyński lubił górskie wyprawy, szczególnie upodobał sobie Tatry. Był ojcem Jana P. Matuszyńskiego, cenionego reżysera filmowego, znanego z takich produkcji jak "Ostatnia rodzina" i "Żeby nie było śladów".
Zbigniew Meres, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej
W dniu 14 listopada 2023 r. zmarł gen. brygadier w st. spocz. Zbigniew Meres, były komendant główny PSP w latach 1997–2002. Zbigniew Meres urodził się w Dąbrowie Górniczej, dlatego też był członkiem honorowym jednej z dąbrowskich Ochotniczych Straży Pożarnych.
Gen. Zbigniew Meres brał udział w akcji ratowniczo-gaśniczej podczas pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r., którą początkowo kierował, a następnie do końca akcji był szefem sztabu. Dowodził siłami wojewódzkiego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi "tysiąclecia". na Górnym Śląsku w 1997 roku. W uznaniu jego osiągnięć w 1997 r. powołany został na stanowisko komendanta głównego PSP, a 22 marca 2000 r. na szefa Obrony Cywilnej Kraju.
Meres był twórcą Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. Kierował wieloma trudnymi akcjami ratowniczymi - między innymi siłami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi w 2001 r. W najbardziej dramatycznym dla Sandomierza momencie przejął bezpośrednie kierowanie akcją ratowniczą. Miasto uratowano przed zalaniem, a jego mieszkańców przed utratą mienia, a nawet i życia. Mieszkańcy i władze miasta wyróżniły go za to tytułem Honorowego Obywatela Sandomierza.
Jarosław Mikulski, wokalista i celebryta
W wieku 52 lat zmarł Jarosław Mikulski z Knurowa, szerzej znany jako "Jarek z Baru". Mikulski był także swego czasu wokalistą w zespole Chłopcy z Placu Broni. ystąpił z nim podczas Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 roku .
Włodzimierz Musiał, aktor filmowy i teatralny
Włodzimierz Musiał urodził się w 1931 w Częstochowie, a zmarł 19 listopada 2023 w Łodzi.
Występował m.in. w Teatrze Lalek „Pinokio” w Łodzi, w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu. Od roku 1977 grał w teatrach łódzkich (Powszechnym i Studyjnym).
Występował również w filmach, ma na koncie ponad 100 ról filmowych i serialowych – był mistrzem drugiego planu. Zagrał m.in. w Karioerze Nikodema Dyzmy, Vabanku i Wiedźminie.
Rafał Rękosiewicz, muzyk
26 listopada, w wieku 75 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Rafał Rękosiewicz, legendarny śląski muzyk. Powszechnie uznawany za mistrza gry na organach Hammonda.
Współpracował m.in. z zespołami Krzak, Dżem, Cree, Martyną Jakubowicz, Leszkiem Winderem, Janem Kyksem Skrzekiem.
Ksiądz Ireneusz Skubiś
Nie żyje ks. Ireneusz Skubiś. Smutną informację przekazał tygodnik "Niedziela", którym przez ponad 30 lat kierował duchowny.
Ireneusz Skubiś przyszedł na świat 12 października 1938 roku w Chruszczobrodzie (woj. śląskie). W czerwcu 1961 przyjął święcenia kapłańskie. Studiował prawo kanoniczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1978 uzyskał stopień naukowy doktora.
Pracował na stanowisku notariusza Kurii Biskupiej w Częstochowie. Był także duszpasterzem akademickim i redaktorem "Częstochowskich Studiów Teologicznych". Co istotne, razem z bp. Stefanem Barełą, doprowadził do wznowienia wydawania tygodnika katolickiego "Niedziela", który został zamknięty w 1953 roku przez władze komunistyczne. W 1981 został redaktorem naczelnym czasopisma. Pełnił tę funkcje przez ponad 30 lat (do 2014 roku).