Wybory samorządowe 2024: w tych miastach w Śląskiem II tura jest pewna
Chorzów
Andrzej Kotala od 2010, kiedy po raz pierwszy został prezydentem, mówi o budowie stadionu dla Ruchu Chorzów. Mamy 2024 i stadionu jak nie było, tak nie ma. Między inny dlatego właśnie do wyborów poszedł człowiek związany ze środowiskiem kibiców, czyli Szymon Michałek, który również zabiega o budowę stadionu dla Ruchu i to o wiele skuteczniej, niż Kotala. Obecnemu prezydentowi wydaje się, że na haśle "Stadion dla Ruchu" wygra ponownie wybory. Jeśli tak się stanie, to na pewno nie w I turze.
Częstochowa
Kolejne miasto, gdzie temat stadionu dla miejskiego klubu przewija się od dłuższego czasu. Z tą jednak różnicą, że akurat ta kwestia nie będzie przeważać przy podejmowaniu decyzji. Krzysztof Matyjaszczyk ma aż pięciu przeciwników i tu raczej jest pewne, że zwyczajnie głosy rozłożą się tak, że będzie II tura.
Gliwice
W przypadku Gliwic sprawa jest prosta. Po pierwsze, Adam Neumann nie walczy o reelekcję. Po drugie każdy z kandydatów ma silne zaplecze i pewne jest, że zbiorą sporo głosów, ale żaden z nich nie otrzyma ich tyle, aby już w pierwszej turze zamknąć temat. O fotel prezydenta Gliwic walczą:
- Łukasz Chmielewski z Prawa i Sprawiedliwości
- Marcin Glowieńka z Konfederacji
- Kajetan Goring z KWW Nowy Ratusz
- Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej
- Mariusz Śpiewok z Koalicji dla Gliwic Z. Frankiewicza
Mysłowice
W Mysłowicach startuje aż siedmiu kandydatów i już choćby z tego powodu można spodziewać się II tury. Ale nie tylko. Notowania obecnego prezydenta Dariusza Wójtowicza dość mocno spadły, przez co nie jest on już takim murowanym kandydatem do tego, aby na pewno wygrać wyścig po drugą kadencję. Jego przeciwnikami będą:
- Dorota Konieczny-Simela z Koalicji Obywatelskiej
- Bernard Pastusza z Razem dla Mysłowic
- Robert Patałąg z Projekt Mysłowice
- Łukasz Prajer z Alternatywy dla Mysłowic
- Jolanta Tucharz-Zablik z Trzeciej Drogi
- Mariusz Wielkopolan z Prawa i Sprawiedliwości
Ruda Śląska
Michał Pierończyk ponownie musi zakasać rękawy w walce o fotel prezydenta Rudy Śląskich. Kilka miesięcy to mało, aby można było całkowicie przekonać mieszkańców do tego, aby ponownie na niego postawili. To oczywiście nie oznacza, że Pierończyk nie obroni swojej pozycji - mówiąc żargonem sportowym. Łatwo jednak nie będzie, ani tym bardziej wesoło, ponieważ jednym z jego rywali będzie... Marek Wesoły z PiS. Swojego kandydata wystawia również Koalicja Obywatelska. Jest nim Arkadiusz Pilarz. Ostatnim jest Arkadiusz Grzywaczewski z KW Śląska Rodzina.
Rybnik
Jeśli do niedawna wydawało się, że Piotr Kuczera jest murowanym kandydatem do reelekcji, to po ostatniej aferze mobbingowej, przy której nadal jest więcej znaków zapytania, niż odpowiedzi, już niekoniecznie. Albo inaczej, Piotr Kuczera zachował duże szanse na ponowne objęcie fotela prezydenta, ale pewności już nie. Dlatego II tura w Rybniku jest bardzo możliwa. Za rywali ma:
- Krzysztofa Kazka z KWW BSR
- Tomasza Pruszczyńskiego z KW Lepszy Rybnik
- Andrzeja Sączka z PiS
Siemianowice Śląskie
Jak roztrwonić ogromne, bo na poziomie ponad 80 procent, poparcie, wie tylko prezydent Siemianowic Śląskich. Rafał Piech ostatnie lata bardziej poświęcał zakładaniu swojej partii i startowaniu z 14 okręgu wyborczego obejmującego m.in. Nowy Sącz do Sejmu. Bez powodzenia. To sprawiło, że stracił część poparcia. Do tego doszło do rozłamu w Stowarzyszeniu Mieszkańców Siemianowic, które zresztą zakładał, a które też wystawiło swojego kandydata. Swoją szansę wyczuło zresztą więcej osób, co widać po liście kandydatów na te stanowisko, których łącznie jest aż ośmiu. Poza Piechem to:
- Adam Cebula z KWW Nowe Siemianowice Adam Cebula
- Marcin Janota KWW SMS
- Karina Siwiec-Magielnicka z KWW S Inicjatywa Gościniak Siwiec-Magielnicka
- Danuta Sobczyk z Prawa i Sprawiedliwości
- Krzysztof Szyga z KWW Krzysztof Szyga Lepiej w Siemianowicach
- Jan Wieczorek z KWW Jan Wieczorek Siemce360 SSIO
- Anna Zasada-Chorab - Koalicja Obywatelska
I choćby z tego względu pewne jest, że będzie II tura. Na ten moment można przewidzieć, że będzie w niej Rafał Piech i ktoś z powyższej siódemki, choć trzeba przyznać, że sytuacja polityczna w ostatnich tygodniach w tym mieście zmienia się tak dynamicznie, że żaden wynik nas nie zaskoczy.
Świętochłowice
Tu sytuacja jest trochę inna, niż w Siemianowicach. Tu kandydatów jest mniej, bo pięciu, ale za to jest kilka mocnych nazwisk, między którymi sprawa prezydentury pewnie się rozegra. Wiadomo, że będzie to Daniel Beger, który jednak swoją kadencję zmarnował. Miasto popadło w duży marazm i wyhamowało w rozwoju za jego kadencji. Nie można mu oczywiście odmówić i pozytywnych działań, dlatego jego szanse na reelekcję są spore. No ale o fotel prezydenta powalczy były prezydent Dawid Kostempski, który ostatnie lata spędził mocno na pracy jako społecznik, oraz Bartosz Karcz wystawiany przez Koalicję Obywatelską.
Stawkę uzupełniają Sonia Kwaśny z KW Ruch Ślązaków-Świętochłowice oraz Janina Zięba z Prawa i Sprawiedliwości.
Tarnowskie Góry
W tym roku mija 18 lat, odkąd rządzi Arkadiusz Czech. Z jednej strony wydaje się, że jest nie do ruszenia, z drugiej możliwe jest, że jest to odpowiedni moment na to, aby zmienić władze w Tarnowskich Górach. Z Czechem powalczy czterech kandydatów, którzy liczą w tych wyborach na dobry wynik. Nie jest wykluczone, że będzie na tyle duże rozproszenie głosów, że któryś z nich powalczy z obecnym burmistrzem o zwycięstwo w drugiej turze. A mogą to być:
- Wacław Kroczek z Trzeciej Drogi
- Zofia Lesiewicz z Koalicji Obywatelskiej
- Tomasz Olszewski z Prawa i Sprawiedliwości
- Paweł Sienko z KW Nasz Samorząd
Tychy
Po 23 latach Andrzej Dziuba zrezygnował z rządzenia w Tychach wybierając stołek senatora. Aktualnie zastępuje go pełniący obowiązki prezydenta Tychów Maciej Gramatyka, który w kwietniu będzie chciał już być pełnoprawnym prezydentem tego miasta. Nie tylko jednak on ma zakusy na te stanowisko. Powalczą z nim:
- Marek Niedbał z KKW Lewica
- Dariusz Wencepel z KW Tychy Naszą Małą Ojczyzną
- Sławomir Wróbel z KW Prawo i Sprawiedliwość
- Mateusz Śmiglewski z KW Klub Konfederacji Tychy
Pięciu kandydatów sprawia, że II tura wydaje się całkiem prawdopodobna.
Zabrze
Łącznie siedmiu kandydatów będzie się biło o fotel prezydenta Zabrza. Już w poprzednich wyborach Małgorzata Mańka-Szulik, sprawująca tę funkcję od 18 lat, wygrała niedużą ilością w II turze z Agnieszką Rupniewską. Mańka-Szulik w ostatnich latach ma coraz niższe notowania wśród mieszkańców, a zwłaszcza wśród kibiców Górnika Zabrze, którzy stanowią nie lada siłę w tym mieście. Agnieszka Rupniewska natomiast nie złożyła broni i w tym roku ponownie powalczy o fotel prezydenta tego miasta. Walka będzie niełatwa, bowiem inni kandydaci również marzą o przejęciu prezydenckiego fotela. Poza wyżej wspomnianymi kandydatkami, w wyborach startują:
- Borys Borówka z KW Prawo i Sprawiedliwość
- Sebastian Dziębowski z KW Zabrzańska Inicjatywa Społeczna
- Rafał Mosiołek z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
- Alina Nowak z KWW Aliny Nowak Wspólnie dla Zabrzan
- Kamil Żbikowski z KWW Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego
W Zabrzu II tura jest pewna, trudno natomiast wskazać, kto faktycznie się w niej znajdzie.